پیشنهاد واعظی آشتیانی برای مقابله با پولهای کثیف

مفاسد اقتصادي

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: تا وقتی ساختار اقتصادی کشور اصلاح نشود همواره مشکلاتی مانند پولهای کثیف وجود خواهد داشت.

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: تا وقتی ساختار اقتصادی کشور اصلاح نشود همواره مشکلاتی مانند پولهای کثیف وجود خواهد داشت.

واعظی آشتیانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایسنا، درباره‌ی احتمال نقش‌آفرینی پولهای کثیف در عرصه‌ی سیاسی کشور گفت: بهترین راهکار برای مقابله با این پدیده این است که روشن شود احزاب یا شخصیت‌های سیاسی هزینه‌های فعالیت‌های سیاسی خود را از چه منابعی تامین می‌کنند.

وی در ادامه افزود: حمایت مالی از احزاب یا نامزدهای انتخاباتی در همه کشورها رایج است اما این مسئله نیز روشن است که کدام کمپانی از کدام حزب حمایت می‌کنند. مسئله‌ای که وزیرکشور در مورد پولهای کثیف مطرح کرد بحث جدیدی نیست. نقش‌آفرینی پولهای کثیف در عرصه‌ی سیاسی وجود داشته و حتی برخی از نمایندگان به این مسئله اذعان دارند. من معتقدم باید مشخص شود که منشأ این پولها چیست و افرادی که حمایت مالی می‌کنند چه هدف و نیتی دارند.

این عضو حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که مجلس و قوه قضاییه و دولت باید با همکاری با یکدیگر نظارت بیشتری بر نقش آفرینی پولهای کثیف داشته باشند، اظهار کرد:‌ نباید فضا به گونه‌ای شود که هر کسی جرأت کند پولهای کلانی را هزینه کرده و در آینده از این هزینه‌ها سود سیاسی و اقتصادی ببرد.

آشتیانی همچنین با بیان اینکه تا زمانی که سیستم اقتصادی کشور اصلاح نشود مشکل پولهای کثیف حل نمی‌شود، گفت: در کشورهایی که نظام اقتصادی مناسبی دارند، اگر پولهای نامربوطی به حساب افراد یا تشکیلاتی وارد و یا از آن خارج شود، سیستم هشدار می‌دهد. ما در کشور سیستم اقتصادی کارآمد نداریم به همین دلیل با اختلاس‌های کلان یا بدهکاران میلیاردی مواجهیم. ما علاوه براین که سیستم اقتصادی کارآمد نداریم در بخش نیروهای کارآمد و متعهد نیز کمبودهایی داریم.

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه تاکید کرد:‌ مجلس باید به موضوع اصلاح ساختار اقتصادی کشور ورود کند و با تصویب قوانینی ما به سمت شهر الکترونیک یا سیستم بانکی هوشمند برویم تا مشخص شود پولهای کلان چگونه در کشور جابجا می‌شوند. ما در حال حاضر نمی‌توانیم مالیات را دریافت کنیم، پس چه انتظاری برای رصد و کنترل پولهای کثیف داریم؟

وی در پایان با تاکید بر اینکه با اصلاح ساختارها از سوء استفاده‌ها جلوگیری می‌شود، اظهار داشت: ما باید یاد بگیریم با هر مشکلی مقطعی برخورد نکنیم و دنبال حل زیربنایی و ساختاری مشکلات باشیم. شاید حل مقطعی برخی از مشکلات ممکن باشد اما ما با این رویکرد نمی‌توانیم مشکلات را به صورت نهایی حل کنیم. من معتقدم برای حل مشکل پولهای کثیف باید ساختارهای اقتصادی اصلاح شود.

انتهای پیام

کد N824838