اختلاف چین و آمریکا بر سر دریای مورد مناقشه چین جنوبی

وزیر امور خارجه آمریکا از چین خواست اقداماتی به منظور کاهش تنش‌ها در دریای چین جنوبی انجام دهد و نسبت به سرعت و ابعاد ادعاهای ارضی چین در این آب‌های پرمناقشه اظهار نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز (َشنبه) در کنفرانس خبری مشترکی با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین همچنین مدعی شد، چین و آمریکا متعهد به نهایی ساختن توافقی به منظور مقابله با دستیابی ایران به مواد هسته‌ای شکاف‌پذیر هستند.

کری این اظهارات را آغاز سفر دو روزه خود به چین که تحت تاثیر نگرانی‌های امنیتی درباره بلندپروازی‌های چین در دریای چین جنوبی است، مطرح کرد.

ادعاهای اخیر چین درباره هفت تپه دریایی در مجمع‌الجزایر اسپراتلی در دریای چین جنوبی باعث نگرانی هر چه بیشتر دیگر مدعیان شامل فیلیپین و ویتنام شده است.

وزیر خارجه چین با تاکید بر حاکمیت کشورش بر سر صخره‌های زیرآبی، می‌گوید اراده آنها برای حفاظت از منافعشان به "سختی سنگ" است. وی با بیان این سخنان در واقع بر اختلاف نظر پکن و واشنگتن بر سر اراضی مورد مناقشه در دریای چین جنوبی صحه گذاشت.

وانگ یی پس از دیدار خصوصی با رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به نظر نمی‌رسید که از سخنان پیشین خود کوتاه آمده باشد. این در حالی است که جان کری بر کاهش تنش‌ها در دریای چین جنوبی تاکید کرده است.

انتهای پیام

کد N824503