ریابکوف تشریح کرد:

انتظارات روسیه از توافق هسته ای ایران

سیاسی

نماینده روسیه در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ ضمن برشمردن انتظارات مسکو از توافق احتمالی، ابراز خوشبینی کرد که این گفتگوها در آینده ای نزدیک به نتیجه مورد نظر برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «سرگئی ريابکوف» معاون وزارت امور خارجه روسيه و سرپرست تيم مذاکره‌کننده اين کشور در مذاکرات هسته‌ای با ايران، ابراز اطمينان کرده که در چند روز آينده خبر نزديک شدن مذاکره‌کنندگان به نتيجه منتشر می‌شود.

ريابکوف در ادامه گفت که مهمترین هدف روسيه در اين مرحله از مذاکرات، رسيدن به توافقی است که ضامن دستيابی ايران به حقوق هسته‌ايش باشد، نفوذ بين‌المللی روسيه را افزايش دهد و روند رو به رشد همکاری های تهران و مسکو در تمام حوزه‌ها را تضمين کند.

معاون وزارت امور خارجه روسيه در بخش ديگری از سخنان خود، مصوبه کنگره آمريکا برای بررسی توافق هسته‌ای احتمالی با ايران را «غير سازنده و اسفبار» خواند.

ريابکوف افزود که روسيه و آمريکا درباره نحوه برداشتن تحريم‌ها عليه ايران «ديدگاه‌های متفاوتی» دارند.

به گفته معاون وزارت امور خارجه روسيه، اين شورای امنيت سازمان ملل متحد است که بايد تحريم‌ها عليه ايران را لغو کند و بازگشت تحريم‌ها در صورت پايبند نبودن تهران به تعهداتش نيز بايد مجددا به تصويب شورای امنيت برسد.

در این میان «پتر توپيچکانوف» کارشناس مرکز کارنگی، معتقد است که روسيه قصد دارد از آخرين مرحله مذاکرات هسته‌ای برای امتيازگيری استفاده کند: «بنا به اذعان ديپلمات‌ها از آغاز مذاکرات مستقيم بين واشنگتن و تهران، مسکو صرفا نظاره‌گر اين گفتگوها بود. در اصل بزرگترين چيزی که از مسکو انتظار می‌رفت اين بود که سنگ‌اندازی نکند. اکنون که پايان اين مناقشه بسيار نزديک شده روسيه نمی‌خواهد کارت ايران را زمين بگذارد بلکه در پی آن است که از آمريکا باج بگيرد.»

اين در حالی است که «گئورگی ميرسکی» تحليلگر سياسی در روسيه می‌گويد که مسکو حل مناقشه هسته‌ای با ايران را به سود خود می‌داند: «بسياری فکر می‌کنند به نفع روسيه است تا ايران و آمريکا دشمنی کنند، به ويژه که روابط ما با واشنگتن چنين وضعی دارد. حتی روزی از يک ديپلمات ارشد در وزارت امور خارجه روسيه شنيدم که ايران طرفدار آمريکا برای ما خطر بيشتری دارد تا ايران هسته‌ای. بسياری نيز نگران‌اند که بازگشت ايران به بازار نفت و گاز ضرر عظيم اقتصادی به روسيه وارد خواهد کرد.»

ميرسکی می‌افزايد: «عده‌ای هم می‌گويند چرا به ايران کمک کرده‌ايم که برنامه اتمی خود را به اين مرحله برساند و اکنون برای محدود کردن اين برنامه تلاش می‌کنيم. خوشبختانه سياست‌مداران ما در اين مسئله کوته‌بينانه عمل نکرده‌اند. با اين توافق قابليت دستيابی ايران به سلاح هسته‌ای برای مدتی طولانی ناممکن خواهد شد و از جنگ عليه ايران نيز جلوگيری می‌شود. دست‌کم به اين دو دليل بايد از اين توافق استقبال کنيم.»

از سوی ديگر خبرگزاری ريانووستی نوشته که مسکو و تهران همچنان مشغول بررسی طرح انتقال اورانيوم غنی‌شده ايران به روسيه هستند اما تاکنون توافقی در اين زمينه به دست نيامده است.

ايران، آمريکا، فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين و آلمان تا دهم ماه تير فرصت دارند تا چارجوب تفاهمی را که در لوزان بدان رسيده‌اند، نهايی کنند.