براساس نتایج نظرسنجی؛

احزاب اصلی پرتغال نمی‌توانند اکثریت پارلمان را به دست آورند

نتایج جدیدترین نظر‌سنجی‌ها نشان می‌دهد، هیچ یک از احزاب اصلی پرتغال نمی‌توانند اکثریت کرسی‌های پارلمان را در انتخابات تابستان امسال کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین نظرسنجی‌ها در ارتباط با انتخابات پارلمانی آتی پرتغال از زمان تجمیع نیروهای احزاب ائتلافی حاکم برای این انتخابات است.

یک نظرسنجی انجام شده از سوی شرکت Eurosondagem که نتایج آن روز جمعه منتشر شد، نشان داد که سوسیالیست‌های مخالف دولت در انتخابات پارلمانی 38.1 درصد از آرا را کسب می‌کنند؛ در حالی که ماه گذشته میلادی میزان آرای آنها 37.5 درصد بود. این در حالی است که دو حزب ائتلافی نیز به نسبت ماه آوریل با 1.1 درصد کاهش رای روبرو شده و 33.6 درصد از آرا به دست می‌آورند.

از سوی دیگر نظرسنجی انجام شده از سوی شرکت Aximage که نتایجش پنج‌شنبه گذشته منتشر شد، نشان داد که آرای ائتلاف حاکم در نظرسنجی قبلی معادل 36.5 درصد بود، اکنون به 37.2 درصد افزایش یافته و آرای سوسیالیست‌ها نیز با 0.4 درصد افزایش نسبت به نظرسنجی قبلی به 37.3 درصد رسیده است.

روزنامه اکسپرسو به استناد نتایج نظرسنجی شرکت Eurosondagem پیش‌بینی کرد که سوسیالیستها بتوانند از مجموع 230 کرسی تنها پارلمان 103 کرسی کسب کنند.

این در حالی است که هم پدرو پاسوس کوئلیو، نخست‌وزیر پرتغال و رهبر سوسیال دموکرات‌ها و هم آنتونیو کوستا، رهبر سوسیالیست‌ها تشکیل ائتلاف میانه‌رو را رد کرده و وعده مبارزه برای رسیدن به اکثریت در پارلمان را داده‌اند.

اما برخی تحلیلگران می‌گویند ممکن است هر دو نفر به منظور اجتناب از بحران سیاسی که باعث تضعیف بازیابی پرتغال از بحران بدهی خواهد شد، نظرشان را در این باره تغییر دهند.

انتهای پیام

کد N824279