نگرانی آمریکا از وضعیت نابسامان مسلمانان روهینجا

آمریکا از دولت تایلند خواست تا مساله پناه دادن به مسلمانان روهینجا را که از میانمار فرار کرده و سوار بر قایق در اقیانوس هند سرگردان هستند، در نظر بگیرد. وی همچنین از کشورهای منطقه تقاضا کرد تا این مهاجران را به دریا بازنگردانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اواخر پنج‌شنبه گذشته در تماس تلفنی با تاناساک پاتیماپراگورن، همتای تایلندی‌اش به بحث درباره مشکلات آوارگان روهینجا پرداخت.

روز جمعه حدود 800 تن از آوارگان روهینجا وارد ساحل اندونزی شدند اما دیگر کشتی‌های حامل این آوارگان به دریا بازگردانده شدند. این اتفاق در حالی رخ داد که سازمان ملل نجات هزاران آواره روهینجا که در آب‌های جنوب شرق آسیا سرگردان بوده و آب و غذای کافی ندارند، خواستار شده است.

جف راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: وزیر امور خارجه آمریکا با همتای تایلندی‌اش پنجشنبه شب تماس گرفت تا با او درباره وضعیت مهاجرانی که در دریای آندامان سرگردان هستند و امکان این که تایلند به آنها سرپناه موقت بدهد، به بحث بپردازد.

هزاران مسلمان روهینجا که از میانمار و بنگلادش فرار کرده‌اند، در حال حاضر در قایق در دریا سرگردان هستند چرا که دولت‌های منطقه جلوی پهلوگیری قایق‌های آنها را در ساحل نمی‌دهد.

راتکه تاکید کرد، حدود 3000 مهاجر روهینجا در روزهای اخیر وارد آب‌های اندونزی و مالزی شده و کمک دریافت کرده‌اند. وی افزود، سفرای آمریکا به شدت در حال تعامل با دولت‌ها به منظور پاسخ انسانی سریع به این مهاجران هستند.

همچنین اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت واشنگتن همچنان نگرانی‌های خود درباره مهاجرانی که به دلیل وضعیت ناگوار انسانی اقتصادی در داخل کشور و مواجهه با خشونت‌های مذهبی و نژادی فرار می‌کنند، خطاب به مقامات میانمار مطرح می‌کند.

انتهای پیام

کد N824203