ادامه نگارش پیش نویس توافق هسته‌ای هفته آینده در وین‎

سومین دور مذاکرات ایران و کشورهای گروه 1+5 در سطح معاونان و کارشناسان در چارچوب نگارش پیش نویس متن توافق جامع هسته ای پس از چهار روز در وین پایان یافت.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دور بعدی مذاکرات هفته آینده در سطح معاونان وزیران خارجه ایران 1+5 بار دیگر در وین برگزار می شود.

به نظر می آید نگارش متن پیش نویس حداقل تا دو هفته دیگر ادامه خواهد داشت.

در سومین دور مذاکرات که از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز و تا پایان روز جمعه ادامه داشت ضمن نشست معاونان وزیر خارجه ایران و هیات اتحادیه اروپا به نمایندگی از 1+5، معاونان وزیر خارجه کشورمان دیدارهای جداگانه با همتایان آمریکایی، روسی، چینی و اروپایی داشتند.

همچنین عصر روز جمعه نیز نشست عمومی معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برای جمع بندی مباحث صورت گرفته برگزار شد و قرار شد گفت و گوها هفته آینده نیز در وین ادامه یابد.

سید عباس عراقچی روز پنج شنبه هفته گذشته پس از دیدار با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،گفت: فکر می‌کنم یکی، دو هفته دیگر حتما باید ادامه بدهیم تا بتوانیم به یک متن واحد و به یک پیش‌نویسی که میزان اختلافات در آن حداقل باشد و بعد در جلسه وزیران نهایی شود برسیم، هنوز کار داریم تا به آنجا برسیم، ولی تلاش خودمان را انجام می‌دهیم، سرعت پیشرفت کم است به‌دلیل سختی کار، ولی خوب با یک روال مستمری ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، رویکرد آمریکا در تغییر نظراتش در برخی موضوعات به ویژه تحریم‌ها به خوبی و روشنی در اظهارات و موضع گیری‌های مقامات این کشور آشکار است و به گفته محمد جواد ظریف «گفته‌های مقامات آنها (آمریکا) گفته‌های خوبی نیست.»

در همین چارچوب ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل در گفت وگو با بلومبرگ، بازگشت خودکار تحریم‌های سازمان ملل بعد از توافق نهایی هسته‌ای ایران و 1+5 را رد کرد و گفت: هیچ‌گونه بازگشت خودکار به هیچ عنوان وجود ندارد.

قرار است با اعلام و امضای توافق جامع هسته‌ای همزمان قطعنامه‌ای در شورای امنیت این توافق را تایید و به واسطه آن قطعنامه، تمامی قطعنامه هایی که در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و مرتبط با موضوع هسته‌ای به تصویب رسیده است، لغو شود. اما آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بر آن هستند که برخلاف توافق ژنو و بیانیه سوییس مسیری را برای بازگشت تحریم‌ها در صورت نقض توافق ایجاد کنند.

هم چنین آنها هنوز نسبت به لغو تمامی تحریم‌های ثانویه اقتصادی مرتبط با موضوع هسته‌ای همزمان با اجرای توافق موضع مشخصی ندارند و مقامات آمریکایی هرازگاه اظهارات متناقضی را در این ارتباط مطرح می‌کنند.

انتهای پیام

کد N823985