ظریف در گفتگو با اشپیگل::

توافق هسته‌ای به جدیت طرفهای مذاکره با ایران بستگی دارد

مذاکرات هسته ای ایران, مذاکرات وین, محمد جواد ظریف, گفتگو با اشپیگل

وزیر امور خارجه ایران در خصوص رسیدن به توافق هسته ای با گروه ۱+۵ ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیر امور خارجه ایران برای رسیدن به توافق هسته ای با گروه ۱+۵ ابراز امیدواری کرد. محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران امروز جمعه در مصاحبه با اشپیگل که خلاصه آن را رویترز منتشر کرده است درباره آخرین تحولات در مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ گفت: رسیدن به یک توافق جامع امکان پذیر و محتمل است، مشروط به اینکه طرف های مذاکره با ایران در این خصوص جدیت لازم را داشته باشند.

ظریف با اشاره به تفاهم ۲ آوریل سال جاری در لوزان سوییس گفت: بر اساس تفاهم لوزان، ایران و کشورهای طرف مذاکره هسته ای شامل روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلیس، چین و آلمان ۳۰ ژوئن را به عنوان مهلت مقرر برای دست یابی به توافق جامع هسته ای تعیین کرده اند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود با انتقاد از تکرار ادعاهای واهی عربستان سعودی در قبال مذاکرات هسته ای ایران افزود: عربستان اعلام کرده است که توافق جامع هسته ای، کشور ایران را وقیح تر کرده و امنیت و ثبات را در منطقه به خطر خواهد انداخت.

وزیر امورخارجه ایران نگرانی های ساختگی در منطقه علیه این کشور را رد کرد و افزود: دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. تاریخ نشان داده است که ما هیچگاه در پی تسلط در منطقه نبودیم و فعالیت های هسته ای خود را نیز با مقاصد صلح آمیز انجام داده ایم.

این درحالی است که آژانس همواره در گزارش های خود نیز پایبندی ایران به بندهای توافقنامه موقت لوزان را مورد تأیید قرار داده است.