روحانی در افتتاحیه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم:

«عمل به قرآن» باید مهمترین شاخص برای جوامع اسلامی باشد

سیاسی

رئیس‌جمهور، عمل به قرآن را مهمترین شاخص برای یک جامعه اسلامی خواند و تأکید کرد: تلاوت و حفظ قرآن کریم در جای خود درست است، اما ما به شاخص بالاتری نیاز داریم و آن عمل به قرآن در جوامع اسلامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز در مراسم افتتاحیه سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با تبریک عید مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) و خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در این مسابقات برای حضور در دیار سلمان فارسی، اظهار داشت: قرآن مجید به عنوان کتاب آسمانی و کتاب نور و هدایت برای ما مسلمانان و برای روشنایی برای همه آنهایی است که می‌خواهند حق و حقیقت را بیابند.

وی افزود: هر چند خداوند در میان امت‌های گذشته نیز کتاب آسمانی را نازل کرد و قرآن کریم نیز مصدق آن کتاب‌‌هاست، اما در عین حال قرآن ویژگی‌های خاص خود را دارد.

رئیس‌جمهور در توضیح ویژگی‌های ممتاز قرآن کریم، گفت: قرآن تنها کتابی است که به عنوان کتاب آسمانی توانسته از دست تحریف و تغییر مصون بماند؛ متاسفانه دیگر آثار وحی در طول تاریخ مورد دستبرد تحریف‌گران قرار گرفته اما قرآن مجید آن کتابی است که از ناحیه خداوند و با جهاد مسلمانان به همان‌گونه‌ای که بر قلب مبارک پیامبر عظیم الشأن اسلام نازل شد، امروز در اختیار ماست و حتی نحوه جمع قرآن و ترتیب قرار دادن سوره‌های آن نیز طبق نقل‌های متعدد تاریخی به دستور شخص پیامبر عظیم‌الشأن اسلام بوده است.

روحانی ادامه داد: اینکه امروز در جهان اسلام درباره متن قرآن کریم در بین مسلمانان هیچ اختلافی نیست و همه متن واحدی را می‌یابیم و می‌خوانیم، این یکی از نعمت‌های بزرگ پروردگار بر ما مسلمانان است.

وی افزود: یکی از مسائلی که باعث اتحاد در بین مسلمانان شده، این است که همه مسلمانان قرآن را به زبان وحی و عربی و زبانی که نازل شده، قرائت می‌کنند؛ اگر هر گروهی قرآن را با زبان خود قرائت می‌کرد، آثار وحدت و اتحاد مانند امروز در بین مسلمانان مشاهده نمی‌شد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه قرآن به عنوان «کتاب مبارک» برای جامعه انسانی و جامعه اسلامی باعث خیر و برکت است، تصریح کرد: گرچه نگاه به قرآن ثواب دارد و خواندن و حفظ آن یک ارزش والاست و عبادت است، اما در عین حال آنچه مهم است، این است که باید از قرآن پیروی کنیم و آیات قرآن مجید را در زندگی جامعه مشاهده کنیم؛ آن زمان است که مورد رحمت خداوند قرار می‌گیریم.

اگر در قرآن تدبر کنیم، برای زندگی ما خیر و برکت خواهد بود

روحانی در ادامه اظهار داشت: این کتاب در صورتی می‌تواند برای زندگی ما خیر و برکت باشد که در آیات آن بیندیشیم و تدبر کنیم؛ باید به عمق آیات قرآن دست یابیم و در زندگی خود آثار عمل به قرآن کریم را مشاهده کنیم.

وی با اشاره به دیگر ویژگی‌های ممتاز قرآن کریم، عنوان کرد: اگر همه کتب آسمانی برای هدایت بوده است که قرآن نیز این چنین است، اما در عین حال قرآن معجزه است؛ قرآن کریم از همان ابتدا همه عالمان و اندیشمندان را به تحدی (مبارزه طلبیدن) دعوت کرد، اما هیچ‌ کسی نتوانست کلامی را به زیبایی ظاهری و عمق معانی آیات قرآن بیاورد.

رئیس‌جمهور قرآن را کتاب افتخار برای همه مسلمانان خواند و گفت: ما امروز به تلاوت و حفظ قرآن افتخار می‌کنیم و قرآن‌دانی برای ما یک فخر است؛ باید در همه جوامع اسلامی یکی از شاخص‌های علمی و فرهنگی، فهم و درک معانی آيات قرآن بوده و یکی از شاخص‌های جامعه اسلامی ما، حفظ قرآن مجید باشد.

روحانی در عین حال تاکید کرد: اینها همه درست است، اما ما شاخص بالاتری نیاز داریم و آن عمل به قرآن در جوامع اسلامی است؛ آنچه قرآن از ما می‌خواهد در نهایت چیست؟ آن، تقوا، وحدت در بین مسلمانان، اٌلفت با یکدیگر و دعوت مردم به خیر، امر به معروف و نهی از منکر و عبادت است و اینکه جامعه با شور و مشورت و قسط و عدل و اعتدال اداره شود.

وی اضافه کرد: پیروی از قرآن یعنی اجرای فرامین آن در یک جامعه؛ محققین و صاحبنظران و برنامه‌ریزان ما باید برای جوامع اسلامی شاخصی را در جهت اجرای فرامین قرآن تعریف کنند.

ادامه دارد...