اظهارات سیداحمدخاتمی در باره وضع حجاب در نمایشگاه کتاب

ایسنا نوشت:

سیداحمد خاتمی در بازدید از نمایشگاه کتاب اظهار کرد: امروز توفیق دیدار از بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب را داشتم. نمایشگاه کتاب واقعا بهار فرهنگی است و از این رهگذر باید به ترویج کتاب و کتابخوانی پرداخت. حقیقت این است که نباید کتاب و کتابخوانی و فرهنگ کتابخوانی مغفول بماند و نباید فکر کنیم فناوری‌های جدید جای کتاب را خواهد گرفت.

 

وی افزود: هم باید در تولید کتاب‌های سالم همت ورزید و هم ناشران ارزشی را کمک کرد تا کتاب‌های خوبی که تولید می‌کنند روی دست‌شان نماند. در عرصه اقتصاد کتاب، برخی از کتاب‌فروشی‌ها در شرف ورشکستگی هستند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این عرصه هرچه می‌تواند کمک کند تا ناشران ارزشی به این مشکل برنخورند.

 

خاتمی گفت: مطلب دوم این‌که وضعیت حجاب نمایشگاه مانند سال‌های گذشته خوب نبود. شهادت می‌دهم که هم مسوولان گذشته و هم مسوولان فعلی مسلمان و شیعه هستند و دغدغه دین دارند و یقین دارم این وضعیت را نمی‌پسندند؛ اما برداشت من این است که جریانی وجود دارد که می‌خواهد با تجاهر به بدحجابی حرمت آن را بشکنند. با این حال در کنار این نقد باید از غرفه حجاب تشکر کنم که از ابتکارات این دوره بود و چند غرفه، کالاهای حجاب، بخصوص حجاب برتر، چادر را ترویج می‌کردند.

 

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: آنچه مسوولان نمایشگاه می‌خواهند، حجاب ارزشی است. با این حال این معضل را از اولین دوره داشته‌ایم. نکته دیگر فعالیت‌ها و تلاش‌هایی است که مسوولان نمایشگاه برای جمع‌آوری کتاب‌های ضد ارزشی داشتند و سعی داشتند کتاب‌هایی که در عرصه فارسی و عربی دچار مشکل بودند، از سطح نمایشگاه جمع‌آوری کنند. حقیقت این است که کتاب خود خوراک فکری است و مجاز نیستیم فرصت فراهم کنیم برای ناشرانی که غذای مسموم ایجاد می‌کنند. اما عرض من این است که برای سال آینده پیش از نمایشگاه این نظارت وجود داشته باشد.

 

 

وی افزود: باید باور کنیم که در یک جنگ فرهنگی هستیم و باید این نظارت‌ها وجود داشته باشد و پیش از نمایشگاه دقت بیشتری داشته باشیم تا ناشرانی که نمی‌خواهند ارزشی باشند و مبانی نظام را قبول ندارند، از امکانات جمهوری اسلامی استفاده نکنند. این ناشران ضد ارزشی انتشارات خود را در اختیار نشر فرهنگ آلوده قرار می‌دهند و ما باید این خط قرمز را رعایت کنیم. اگر آن‌ها این حدود را رعایت نکنند نمایشگاه کتاب نباید بستری برای حضور آن‌ها باشد.

 

 

خاتمی با بیان این‌که نمایشگاه کتاب باید بستری برای نشر فرهنگ اصیل اسلامی باشد، اظهار کرد: فرهنگ ایرانی با اسلام عجین شده است و ناسیونالیسم‌هایی که دم از ایران می‌زنند چنین فکری نمی‌کنند؛ اما ما می‌گوییم ایران با اسلام است و معتقدیم ایران با اسلام عزت پیدا کرد. امیدوارم نمایشگاه کتاب در این عرصه هم موفق باشد و به تمام دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب بویژه رئیس نمایشگاه خسته نباشید می‌گویم.

 

1717

کد N823768