واکنش روسیه به تصویب طرح بررسی توافق هسته ای با ایران در سنا

سیاسی

معاون وزیر امورخارجه روسیه به تصویب طرح بازبینی توافق هسته ای با ایران واکنش نشان داد و آن را ابزاری سیاسی برای تأثیرگذاری بر مذاکرات هسته ای با ایران توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، معاون وزیر امورخارجه روسیه به تصویب طرح بازبینی توافق هسته ای با ایران واکنش نشان داد و آن را ابزاری سیاسی برای تأثیرگذاری بر مذاکرات هسته ای با ایران خطاب کرد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه در این باره گفت: این لایحه پیشتر نیز بر فضای مذاکرات هسته ای تأثیرگذار بود. این موضوع در اظهارات طرف ایرانی و نقطه نظرهای عمومی درباره مواضع اتخاذ شده طرف آمریکایی به وضوح مشهود است.

وی در ادامه اینگونه اقدامات را متناقض با رویه کنونی مذاکرات و در جهت ایجاد تخریب فضای سیاسی قلمداد کرد.

ریابکوف که نماینده کشورش در مذاکرات کنونی در وین است، در ادامه افزود: اینکه چنین طرحی به عنوان مانعی برای دست یابی به توافق نهایی با ایران محسوب می شود، نادرست است. اما در هر حال به عنوان ابزاری برای تأثیرگذاری بر فضای کنونی این مذاکرات عمل کرده و نمی بایست مورد تصویب قرار می گرفت.

وی در عین حال نسخه نهایی و تصویب شده این طرح را فاقد اصلاحیه های پیشنهاد شده از سوی تندروهای افراطی از حزب جمهوریخواه دانست.

طرح بررسی توافق احتمالی هسته ای ایران با ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید. این طرح که هفته گذشته نیز با ۹۸ رای موافق در برابر تنها یک رای مخالف در سنای آمریکا به تصویب رسیده بود، برای امضا به کاخ سفید و نزد باراک اوباما رییس جمهور آمریکا ارسال خواهد شد.