شصت و هفتمین سالروز نکبت

کلید‌هایشان در دست، چشم به راه پایان بزرگترین اشغال‌گری تاریخ‌اند

سیاسی

امروز جمعه شصت و هفتمین سالروز فاجعه اشغال فلسطین یا همان روز نکبت است و فلسطینیان و دوستداران فلسطین این تراژدی ملی را در نقاط مختلف جهان به افکار عمومی گوش زد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سالروز فاجعه اشغال فلسطین جزو مهمترین مناسبت‌هایی است که ملت فلسطین؛ به ویژه آوارگان آن را زنده نگه می‌دارند، این مناسبت یادآور در به دری و آوارگی دسته جمعی فلسطینیان و اخراج صدها هزار فلسطینی از خانه و کاشانه‌شان در سال 1948 است.

آوارگان فلسطینی که اکنون دیگر سالخورده شده‌اند هنوز کلید خانه‌هایی که روزگاری در آن کودکانشان را بزرگ می‌کردند و اکنون در اشغال صهیونیست‌هاست را نگه داشته‌اند، به امید روزی که بزرگترین اشغالگری تاریخ پایان یابد و آنها به به وطن خود بازگردند.

در طول سالیان دراز فلسطینیان داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی در این مناسبت غمبار بر پایبندی خود به حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود تاکید ورزیده‌اند و امسال نیز مراسم و راهپیمایی‌های مختلفی در این باره برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، "النکبة" اصطلاح فلسطینی است که رنج و محنت‌های شمار زیادی از فلسطینیان را به تصویر می‌کشد، این اصطلاح را فلسطینیان برای آوارگی خود و تخریب خانه‌هایشان و از بین رفتن آثار سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و تمدن جامعه خود در سال 1948 انتخاب کردند.

در سال مذکور ملت فلسطین از خانه و کاشانه خود در به در شدند و رژیم غاصب صهیونیستی موجودیت خود را بر خرابه‌های خانه‌ها و شهرهای فلسطینیان اعلام کرد. فاجعه اشغال فلسطین همان طوری که آوارگان فلسطینی روایت می‌کنند شامل اشغال بخش اعظم سرزمین فلسطین از سوی جنبش صهیونیسم و آوارگی صدها هزار فلسطینی است.

گروهک‌های تروریستی اسرائیل در جریان فاجعه اشغال فلسطین ده‌ها کشتار هولناک به راه انداختند و دست به چپاول و اشغالگری و تصرف و مصادره زمین‌های فلسطینی زدند و بیش از 500 روستا و شهر فلسطینی را تخریب کرده و بخش اعظم بادیه نشینان را از خانه و کاشانه خود بیرون کردند.

نکبت تنها کشتار فلسطینی‌ها توسط دشمن صهیونیست در دیریاسین، قبیه و کفر قاسم و کشتار صبرا و شتیلا، کشتار 2008 و همچنین حملات مکرر به غزه و کرانه باختری نیست بلکه نکبت‌های مهم‌تری هم وجود دارد. برنامه سیاسی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و اعلامیه الجزایر نیز به مثابه نکبتی برای ملت فلسطین بود. مذاکره به خاطر مذاکره در فضای صمیمیت و تفاهم نیز نکبتی از نکبت‌های مادی و معنوی به شمار می‌آید.

وجود 11 هزار اسیر فلسطینی در زندان‌های اسرائیل نکبت دیگری است.

ملت فلسطین در حال حاضر با دو دستگی سیاسی و امنیتی کنونی عامل مهمی برای موفقیت سناریوی خونباری را فراهم کرده است که مدت‌هاست در معرض آن قرار گرفته است. اینکه فلسطینی‌ها در عراق کشته می‌شوند و حدود چهار سال است که در مرزهای عراق با سوریه و اردن آواره شده‌اند نکبتی دیگر به شمار می‌آید اینکه ملت فلسطین در اردوگاه‌هایی در لبنان و دیگر کشورها در معرض حمایت قرار نمی‌گیرند نکبت است و این در حالی است که بر هیچ کس پوشیده نیست که فلسطینی‌ها سازندگان دستاوردها هستند.

نهادهای فلسطینی‌ با صدور فراخوانی از مردم برای شرکت در راهپیمایی‌های سالروز نکبت، اعلام کردند که این راهپیمایی در اعتراض به سیاست‌های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی و محاصره مردم فلسطین و همچنین شهرک‌سازی‌ها و کشتارها صورت می‌گیرد.

رژیم صهیونیستی نیز در طول تمام این سال‌ها با تظاهرات ملت فلسطین به مقابله برخواسته است اما هیچگاه نتوانسته صدای حق طلبی فلسطینی‌ها را خاموش کند و هرگز نیز نخواهد توانست.

انتهای پیام

کد N823589