در تماس تلفنی با نماينده پوتين؛

امیرعبداللهیان خواستار تلاش سازمان ملل برای امداد هوایی به يمن شد

سیاسی

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه، خواستار تلاش بيشتر سازمان ملل و همه كشورها، برای امدادرسانی یه یمن از مسير مستقيم هوايی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در مذاكره تلفني حسین اميرعبداللهيان معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه کشورمان با «ميخائيل باگدانف» نماينده پوتين در امور خاورميانه، از مانع‌تراشي عربستان در روند ارسال كمك هاي انسان‌دوستانه به يمن انتقاد شد.

اميرعبداللهيان با بیان اينكه با وجود تلاش سازمان ملل متحد، عربستان در دو مسير پايبندي به آتش‌بس و روند كمك هاي انسان دوستانه به شدت كارشكني مي‌كند، خواستار تلاش بيشتر سازمان ملل و همه كشورهايي كه كمك‌هاي انساني به يمن اختصاص داده‌اند، از مسير مستقيم هوايي به صنعا و تمام فرودگهاي يمن شد.

وي با انتقاد شديد از رفتار نادرست عربستان، وضع انساني در يمن را فاجعه انساني قرن خواند و اعلام اتش‌بس عربستان را صرفاً حركتي نمايشي خواند.

معاون وزیر امور خارجه به وظيفه انساني دولت‌ها، سازمان‌هاي بين‌المللي و سازمان هاي غيردولتي مردم‌نهاد در شكستن محاصره انساني مردم مظلوم يمن تأكيد كرد.

«باگدانف» نيز با تشريح برنامه امدادرساني روسيه به يمن و انتقاد از روند كند ارسال كمك‌هاي انساني، بر ضرورت همراهي جدي جامعه جهاني در مقابله با فاجعه انساني در يمن تاكيد کرد.

اميرعبداللهيان همچنين در تماس تلفني با اسماعيل الشيخ نماينده دبيركل سازمان ملل در امور يمن ضمن تشريح برنامه بزرگ امدادرساني ايران به مردم يمن، خواستار تسريع در عمليات امدادرسانی سازمان ملل به مردم يمن شد و اقدامات فعلي را بسيار ناچيز خواند.