هفته آینده انجام می‌شود؛

حضور آخوندی و ربیعی در مجلس/ تعیین تکلیف «استانی شدن انتخابات»

سیاسی

طی هفته پیش رو، وزرای تعاون و راه برای پاسخ به سؤالات نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی حضور می‌یابند؛ جزئیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس نیز تعیین بررسی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در هفته پیش رو، نمایندگان علاوه بر بررسی چند طرح، میزبان دو وزیر نیز خواهند بود که برای پاسخ به سؤالات ملی جمعی از نمایندگان در صحن علنی حاضر می‌شوند.

در این هفته، خانه ملت ادامه گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور را در مورد «طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» بررسی خواهند کرد؛ در جلسات گذشته مجلس، ۱۳ ماده از این طرح بررسی و در جریان آن، تصویب یا به کمیسیون تخصصی ارجاع شده بود.

بررسی طرح دو فوریتی «اصلاح ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» نیز از دیگر دستور کارهای هفته آینده مجلس شورای اسلامی است؛ این طرح اخیراً با ایراد شورای نگهبان مواجه و به مجلس ارجاع شده است.

مجلس در این هفته، «طرح اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» را که در کمیسیون حقوقی و قضایی مورد بررسی قرار گرفته بود، در دستور کار صحن علنی قرار خواهد داد؛ یک فوریت این طرح، در جلسه علنی ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ مجلس به تصویب رسیده بود.

بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، بررسی «طرح بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها» نیز از دیگر دستور کارهای این هفته مجلس است

همچنین، «طرح استانی شدن انتخابات مجلس» نیز که کلیات آن دو هفته پیش به تصویب مجلس رسیده بود، احتمالاً این هفته برای بررسی جزئیات به صحن علنی می‌آید.

حضور وزرای تعاون و راه و شهرسازی برای پاسخ به سؤالات ۵ نماینده

در هفته پیش رو، صحن علنی خانه ملت شاهد حضور دو وزیر کابینه یازدهم برای پاسخ به سؤالات ملی نمایندگان خواهد بود؛ بر این اساس، در روز سه‌شنبه «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پاسخ به سؤال حسین طلا نماینده تهران و  «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی برای پاسخ به سؤالات علی‌اصغر زارعی، حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده و روح‌الله حسینیان در صحن علنی حاضر خواهند شد.

در صورت فراهم بودن زمان، طی هفته آینده گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۱ و چند مورد تقاضای تحقیق و تفحص از جمله «تحقیق و تفحص از وزارت علوم برای بررسی روند اعطای بورسیه‌های تحصیلی از سال ۱۳۶۸ تاکنون» در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.