بیانیه پایانی کمپ دیوید

نشست کمپ دیوید میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبران شورای همکاری خلیج فارس در حالی پایان یافت که بیشتر منابع دیپلماتیک از عدم دستیابی به اهداف تعیین شده برای آن سخن می‌گویند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، گرچه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در پایان این نشست اعلام کرد که "دور تازه‌ای از روابط میان آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس پس از نشست کمپ دیوید آغاز شده" اما منابع دیپلماتیک در واشنگتن می‌گویند که این نشست هیچ یک از اهداف خود را محقق نکرده است.

اوباما با برگزاری این نشست تلاش داشت تا تمامی طرف‌های منطقه از جمله کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران را راضی نگه دارد، ظاهرا نتوانسته هیچ یک را به تلاش‌های خود امیدوار کند و بیشتر دلیل آن را نیز پایان دوره ریاست جمهوری وی و عدم پشتبانی کافی در محافل داخلی آمریکا اعلام شده است.

باراک اوباما، در پایان این نشست گفت: مذاکرات ما بر پرونده هسته‌ای ایران، بحران سوریه و مبارزه باداعش تمرکز داشت و دور جدیدی از روابط آمریکا با همپیمانان خود در حوزه خلیج فارس پس از این نشست آغاز شده است.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در این نشست دیدار با اوباما در کمپ دیوید را موثر خواند و تاکید کرد که توافق شد تا در سال آتی نیز نشستی میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبران شورای همکاری خلیج فارس برای پی گیری مصوبات این نشست برگزار شود.

در بیانیه پایانی نشست کمپ دیوید آمده است: سیاست ایالات متحده در قبال خاورمیانه کاملا واضح است و از تمامی ابزار قدرت خود از جمله نیروی نظامی برای دفاع از منافعش در منطقه خلیج فارس استفاده می‌کند و هرگونه تهدیدی را از همپیمانان خود در این منطقه دفع خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: آمریکا و همپیمانانش در خلیج فارس تاکید می‌کنند که هرگونه توافق با ایران که باعث کاهش نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای این کشور شود به نفع کشورهای عرب حوزه خلیج فارس آمریکا و تمام جهان است.

شرکت کنندگان در کمپ دیوید ایران را به دخالت در ناآرامی‌های منطقه متهم کرده و مدعی شده‌اند: آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس سیاست‌های ایران در ناآرام کردن منطقه را محکوم می‌کند و از تهران می‌خواهند تا براساس اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی و تمامیت ارضی کشورهای عضو این شورا، از دخالت در مسائل مربوط به این کشورها خودداری‌ کند.

در بیانیه کمپ دیوید همچنین اعراب حاشیه خلیج فارس و آمریکا تاکید کرده‌اند که درباره هرگونه عملیات نظامی خارج از مرزهای شورای همکاری خلیج فارس میان دو طرف مشاوره و مذاکرات لازم انجام می‌شود.

نشست کمپ دیوید که به دعوت اوباما برای دیدار با رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در آمریکا برگزار شده بود نتوانست انتظارات واشنگتن را برآورده کند و شکست آن پیش از برگزاری‌اش مشخص بود چرا که تنها دو تن از رهبران شورای همکاری خلیج فارس در این نشست حاضر شدند و بقیه به دلیل نارضایتی از حضور در این نشست خودداری کردند و نمایندگانشان را به واشنگتن فرستادند.

ادامه دارد

کد N823289