نماینده مردم شیراز تاکید کرد:

لزوم پرهیز کانون‌های قرآنی از گسترش تشکیلات اداری

سیاسی

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بر لزوم پرهیز کانون‌های فرهنگی قرآنی و مجموعه‌های مذهبی از گسترش تشکیلات اداری، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، سیداحمدرضا دستغیب در گردهمایی هزار حافظ قرآن کریم که در حرم حضرت شاهچراغ(ع) برپا شد، با تصریح اینکه ساختمان‌ها و تشکیلات اداری چنین مراکزی باید تنها در حد رفع نیازها باشد، گفت: در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به مجموعه اعتبارات در حوزه فرهنگی را شاهد هستیم.

منتخب مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این کانونها و هیئت‌ بخش عمده‌ای از اعتبارات و بودجه و منابع خود را به مجموعه فعالیت‌های که می‌خواهند انجام دهند اختصاص دهند که همین مجموعه قرآنی بیت‌الاحزان الگویی برای این قضیه است.

وی اضافه کرد: البته تمایلی برای دولتی کردن ارکان مذهبی و دینی وجود ندارد، اگرچه اخیراً قانونی در مجلس در ارتباط با مساجد تصویب شد که بر آن نقد داشتیم و شورای نگهبان نیز برخی از موارد مربوط به آن و اینکه مساجد بخواهد دولتی اداره شود را رد کرده است.

دستغیب با تصریح اینکه جامعه ایران با سایر جوامع دنیا متفاوت است، گفت: اینطور نیست که مساجد دولتی باشد بلکه مساجد، هیئات مذهبی و تشکل‌های قرآنی ما مردمی و خودجوش و بهره‌مند از مساعدت آنها هستند، بنابراین ما با آن مخالف هستیم که بخواهیم یک نهاد مردمی را دولتی کنیم بلکه باید خود مردم، مساجد را اداره کنند.

رئیس شورای معاونین آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) ادامه داد: باید مشکلات را در این حوزه بررسی کرده و آن را مرتفع کنیم که چه اتفاقی افتاده که مردم نسبت به وظیفه خود در ارتباط با توجهات دینی، خدای نکرده کاهل شده‌اند بنابراین این یک اصل است که باید نهادهای مذهبی را مردمی اداره کنیم.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 94 مجلس شورای اسلامی گفت: در ارتباط با حوزه زیرساخت‌ها و فعالیت‌های عمرانی که باید در این اماکن انجام شود و همچنین کمک‌هایی که بتواند حرکت اولیه آنها را شکل دهد، طی سال‌های گذشته اعتبارات خوبی در کشور برای بودجه فرهنگی و مذهبی تخصیص یافته است که اینها در ردیف‌ها مشخص است.

وی ادامه داد: این حمایت‌ها در مرکز انجام می‌شود اما به استان‌ها که می‌رسد باید توزیع عادلانه صورت گیرد و نباید همه منابع در یک جا جمع شود بلکه باید به همه هیئت‌های مذهبی و کانون‌های قرآنی توجه شود زیرا اکنون توزیع به صورت عدالت توزیعی نیست بلکه عدالت هندسی و بر مبنای ویژگیها و شرایطی است که آنها دارند.

دستغیب اضافه کرد: هر قانونی که در جذب مخاطبان خود فعال‌تر و پیشگام‌تر است، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد اما به این معنا نیست همه توجهات و اعتبارات در استان متوجه به یک مجموعه شود.

رئیس کمیته اجرایی شورای بین‌المجالس جهانی ایران ابراز کرد: اکنون متأسفانه اعتباراتی در ارتباط با حوزه‌های علمیه به استان‌ها ابلاغ می‌شود اما شامل همه حوزه‌ها نمی‌شود یا برای کانون‌های قرآنی اعتباراتی می‌آید که باید توزیع عادلانه در ارتباط با این بودجه‌ها انجام شود.

وی همچنین بر لزوم توزیع عالادنه اعتبارات بین هیئات مذهبی تأکید و اضافه کرد: ما نیز حمایت خود را جدی‌تر می‌کنیم و دقت و ملاحظه بیشتری انجام می دهیم تا این اعتبارات به صورت عادلانه به برنامه‎ها و فعالیت‌های مذهبی اختصاص یابد.

وی بر لزوم پیشگیری از انحرافاتی که گاهی در جامعه رخ می‌دهد از سوی حافظان قرآن تأکید و اضافه کرد: در مراودات شخصی، خانواده‌ها، محیط تحصیلی و کاری گاهی برخی از رفتارها اسلامی و قرآنی نیست که حافظان و حاملان قرآن می‌توانند با زبان لین و آموزه‌های قرآنی ورود پیدا کرده و امر به معروف و نهی از منکر کنند.

دستغیب با تأکید بر اینکه تذکر انحراف‌ها در عملکرد افراد مختلف در هر جایگاهی، باید با بیان شیوای قرآنی انجام شود، ادامه داد: بنابراین حافظان قرآن در حوزه نهی از منکر می‌توانند از محفوظات خود و این فرصت استفاده کنند.

نماینده مردم شیراز خاطرنشان کرد: تنها حافظان قرآن از این نعمت بهره‌مند نمی‌شوند، بلکه جامعه اسلامی از وجود آنان می‌توانند استفاده‌های فراوانی جهت اصلاح و قرار گرفتن در مسیر صحیح و رسیدن به آرمان‌های متعالی که به دنبال آن هستیم، استفاده کند و باید در این برهه زمانی از این فرصت فراهم شده بهره‌برداری کنیم.

انتهای پیام

کد N823269