ترقی: هدف عربستان از آتش‌بس نمایشی فروکش کردن اعتراضات مردمی علیه آنها است

عربستان,یمن,ایران و عربستان,ایران و یمن

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: تغییرات داخلی عربستان ناشی از جنگ قدرتی است که در درون عربستان بین عوامل خاندان آل‌سعود به وجود آمده است.

محمدرضا ترقی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، درگیری‌هایی به وجود آمده در داخل عربستان را ناشی از اختلاف نظر در مورد سیاست‌های داخلی و خارجی آینده‌ عربستان دانست و افزود: اگر به چهره‌شناسی و جریان‌شناسی داخل حکومت عربستان ورود کنیم مشخص می‌شود که برخی از این عوامل، نگران آینده قدرت در عربستان هستند و شیوه و روش خطی بعضی از حکام را که تبعیت کامل از آمریکا و بازی در میدان اسرائیل است به ضرر آینده‌ عربستان می‌دانند.

وی ادامه داد: این تغییر و تحولات و دوگانگی باعث خواهد شد که عربستان روی ثبات را در حکومت خود نبیند و روند درگیری های بین دو نسل و درواقع جریان‌های سیاسی ضد و نقیض تا زمان سقوط حکومت ادامه داشته باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا وزیر خارجه جدید عربستان را فردی متعصب خواند و گفت: به نظر می‌رسد حضور چنین فردی دراین منصب، موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در آینده‌ عربستان شود.

وی هدف آتش‌بسی را که از سوی وزارت خارجه عربستان اعلام شده کمک‌رسانی به مردم آسیب دیده و زخمی یمن ندانست و افزود: عربستانی ها براساس فشار بین المللی و سازمان ملل به آتش بس تن دادند و هدف اصلی آنها از این کار کاهش دادن فشاری است که از سوی کشورهای آزاد، علیه عربستان صورت گرفته و می‌خواهند اعتراضات و تظاهرات مردمی که در سراسر جهان علیه شان صورت گرفته است فروکش کند.

ترقی در خصوص سیاست‌های دوگانه آمریکا در قبال موضوع یمن گفت: سیاست‌های دوگانه آمریکا که تاکنون در همه حوزه‌ها و بحران‌های منطقه از جمله عراق، سوریه و ایران اعمال شده در یمن هم ادامه دارد به این دلیل که این ها علاوه بر اینکه می‌خواهند به اهدافشان در منطقه برسند به دنبال حفظ ظاهر قضیه در افکار عمومی دنیا نیز هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا نقش ایران را در یمن بسیار موثر خواند و گفت: ایران باید با استفاده از امکانات و ابزارهایی که در امنیت منطقه دارد، از مردم یمن پشتیبانی کند و کمک‌های مردمی را از طریق پشتیبانی هوایی و دریایی به یمن انتقال دهد و اجازه ندهد که هواپیماهای عربستان هواپیمای امدادی ما را تهدید کنند چرا که تهدید هواپیمای امدادی ما، تهدید کشور تلقی می‌شود.

انتهای پیام

کد N823184