رئیس ارتش بروندی: تلاش برای کودتا خنثی شد

رئیس ارتش بروندی امروز (پنجشنبه) از خنثی شدن کودتا در این کشور خبر داد و اعلام کرد، نیروهای وفادار به رئیس‌جمهوری کنترل امور را در دست دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، اظهار نظر ژنرال پرایم نایونگابو، رئیس ستاد مشترک ارتش بروندی یک روز پس از آن مطرح شد که یک ژنرال دیگر ارتش این کشور اعلام کرد وی "پیر انکورونزیزا"، رئیس‌جمهوری را که به دنبال دور سوم ریاست‌جمهوری بود، از کار برکنار کرده است.

رئیس‌جمهوری بروندی که در تانزانیا بود تا در نشست رهبران آفریقایی در روز چهارشنبه شرکت کند از مساله کودتا علیه خود برای براندازی‌اش مطلع شد. وی در پیامی خواستار برقراری آرامش در پایتخت شد.

هنوز خبر رسمی درباره محل دقیق وی وجود ندارد. علت اصلی این رخدادها در بروندی این است که انکورونزیزا اعلام کرد به دنبال ماندن در پست ریاست‌جمهوری برای یک دوره پنج ساله دیگر است؛ اقدامی که خلاف قانون اساسی این کشور آفریقایی است.

دو منبع دولت تانزانیا اعلام کردند که رئیس‌جمهوری برکنار شده بروندی همچنان در دارالسلام، پایتخت تانزانیاست.

رئیس ستاد مشترک ارتش بروندی در بیانیه‌ای اعلام کرد: تلاش برای کودتا خنثی شده و نیروهای وفادار به رئیس‌جمهور هنوز کنترل تمام مواضع استراتژیک را برعهده دارند.

جنگ داخلی بروندی در 2005 پایان یافت و ارتش تحت فرماندهی اقلیت توتسی است که با گروه‌های شورشی اکثریت هوتوها تحت رهبری انکورونزیزا، مقابله می‌کنند. ارتش از آن زمان اصلاحاتی را برای جذب گروه‌های رقیب انجام داده اما نواقص و شکاف‌هایی همچنان در سلسله مراتب ارتش وجود دارد.

انتهای پیام

کد N822951