در نمایشگاه کتاب صورت گرفت؛

رونمایی تازه های نشر وزارت خارجه/چاپ تاریخ شفاهی دیپلماسی

سیاسی

تازه های نشر وزارت امور خارجه در سرای اهل قلم بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از تازه های نشر انتشارات وزارت امور خارجه با حضور مسئولان وزارت امور خارجه و اساتید دانشگاه و فرهیختگان در سرای اهل قلم نمایشگاه تهران رونمایی شد.

در این مراسم تازه های نشر انتشارات وزارت امور خارجه از جمله «ارزیابی الگوهای سیاست خارجی ایران بین دو انقلاب» اثر روح الله اسلامی، «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه» اثر دکتر کیهان برزگر و «دیپلماسی دولت اصلاحات در جهان عرب در خاطرات سید محمد صدر» تألیف روحی صفت و حقیقی کفاش رونمایی شد.

دکتر دامن پاک مدیر مسئول انتشارات وزارت خارجه در این مراسم گفت: 26 عنوان کتاب جدید در سال 93 و دو ماهی که از سال 94 گذشته توسط انتشارات وزارت امور خارجه منتشر شده است.

وی افزود: برخی از این آثار منحصر به فرد هستند. برای نمونه اولین اثر تاریخ شفاهی دیپلماسی که به بیان خاطرات دکتر سید محمد صدر می پردازد از جمله آثاری است که منتشر شده است.

وی تصریح کرد: از جمله فعالیتهای انتشارات وزارت امور خارجه در سالهای اخیر این بوده است که عرضه تولیدات را در استانهای دیگر نیز در دستور کار قرار داده و با مشارکت در نمایشگاههای استانی به این کار مبادرت کرده است.

در ادامه این نشست آقای رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه نیز تصریح کرد: وزارت امور خارجه در کنار وظیفه اصلی خود، به نگارش کتبی می پردازد که برای جامعه مورد نیاز است. در واقع سه دهه است که وزارت خارجه به این امر مبادرت ورزیده است.

وی افزود: اگر یک حرکت دیپلماسی کارا و جامع با پشتوانه جمعی همراه باشد به بار می نشیند. در این میان کتابها و تحقیقات می تواند اصلاح کننده مسیری باشد که دیپلماتها در آن حرکت می کنند.

وی افزود: در حال حاضر و بعد از انقلاب اسلامی ایران به تعبیر دیپلماتهای خارجی مقیم ایران، تهران یک دانشگاه یادگیری دیپلماسی و سیاست خارجی است. آنقدر پدیده های سیاسی در داخل کشور و منطقه غنی و قوی و پرشتاب است که کشورهای غربی قوی ترین دیپلماتهای خود را به ایران می فرستند تا از غنایی که از اطلاعات داخل ایران می گیرند بهره مند شوند.

رحیم پور تصریح کرد: در سیاست خارجی برخی نگاه تئوریک دارند و در وزارت خارجه نگاه عملی است. در این وزارتخانه برخی هم هستند که دو جنبه را دارند و هم نگاه تئوریک و هم عملی به مسائل دارند.

وی در ادامه با اشاره به انتشار کتاب خاطرات شفاهی دکتر سید محمد صدر با عنوان «دیپلماسی دولت اصلاحات در جهان عرب» که به تازگی از سوی انتشارات وزارت خارجه منتشر شده گفت: دکتر صدر یک داروساز است که به وزارت خارجه آمده است و ذات سیاسی قوی دارد و یک دیپلمات برجسته بعد از انقلاب اسلامی به شمار می رود.

وی افزود: ایشان به سبب فعالیت در وزارت کشور مسائل داخلی را نیز به خوبی می داند و از آنجایی که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است لذا بعد شناختی ایشان از سیاست داخلی به شناخت ایشان از سیاست خارجی کمک شایانی کرده است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: دیپلمات باید شهامت و جسارت گفتن مسائلی که هزینه هایی هم که ممکن است برایش داشته باشد در مواقع لزوم داشته باشد. دکتر صدر از جمله این دیپلماتها است و در دولت قبل جایی که احساس می کرد نیاز به انتقاد از سیاست خارجی وجود دارد آنرا با شهامت بیان می کرد.

دکتر سید محمد صدر معاون پیشین وزارت امور خارجه و مشاور ارشد کنونی وزیر امور خارجه نیز در خصوص ضرورت نگارش کتاب «دیپلماسی دولت اصلاحات در جهان عرب» گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تألیفات خارجی ها نسبت به انقلاب از تألیفات داخل کشور بیشتر بود.

وی افزود: در دوران جنگ این نسبت برعکس شد و تألیفات داخل در خصوص انقلاب در دوران جنگ بر آثار و تألیفات خارجی ها پیشی گرفت. اما بعد از جنگ این نسبت باز به نفع خارجی ها سنگینی می کند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال 1380 به طور دقیق و منظم مسائل مهم سیاست خارجی و داخلی را به نگارش درآورده ام که حدود 20 جلد می شود که دو جلد آن منتشر شده است.

وی در ادامه به بیان خاطراتش در دیدار با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر اشاره کرد و گفت: بر اساس پروتکل رسم است که همتای شخص میهمان در مراسم میهمانی مقامات سیاسی دو کشور شرکت کند. اما در میهمانی صورت گرفته از سوی الجزایر، شخص رئیس جمهوری این کشور میزبان بنده بود که نشان از اهمیت جمهوری اسلامی ایران و البته سیاست خارجی موفق آن دوره بود.