شرکت نفت جمهوری آذربایجان هزینه سفر گران‌ قانونگذاران آمریکایی به باکو را تامین کرده بود

براساس گزارش جدید دفتر اصول اخلاقی کنگره آمریکا، شرکت نفت جمهوری آذربایجان در سال 2013 میلادی هزینه سفر گران‌قیمت و هدایای 10 تن از اعضای کنگره آمریکا و کارکنانشان را ظاهراً در ازای لغو تحریم‌ها تامین کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این گزارش 70 صفحه‌ای که توسط روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شده حاکی از آن است که شرکت نفت جمهوری آذربایجان در سال 2013 میلادی از طریق شرکت‌های خصوصی مستقر در آمریکا هزینه 750 هزار دلاری سفر این قانون‌گذاران به باکو را برای شرکت در یک کنفرانس پرداخت کرد. آنها همچنین هدایایی از جمله شال‌های ابریشمی، فنجان‌های کریستال چای، گوشواره و قالیچه‌های آذربایجانی را دریافت کردند.

این رویداد که توسط شرکت نفت جمهوری آذربایجان سازمان‌دهی شده بود بر همکاری میان آمریکا و جمهوری آذربایجان تمرکز داشت. این شرکت نفت سال 2012 میلادی نیز به دنبال لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پروژه خط لوله گازی باکو بود که تهران نیز یکی از شرکای این پروژه محسوب می‌شد.

چند روز پس از برگزاری این کنفرانس، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا دستوری را صادر کرد که این پروژه گازی جمهوری آذربایجان را از تحریم‌های ضدایران معاف می‌کرد.

این در حالی است که روزنامه واشنگتن‌پست تاکید کرد، بازرسان اصول اخلاقی تایید نکردند که این رویدادها به یکدیگر ارتباطی داشته باشند.

قانون‌گذاران به دنبال انتشار این گزارش گفتند، آنها مطمئنند که این کنفرانس توسط شرکت‌های غیردولتی سازماندهی شده بود.

این مقامات افزودند، آنها از نقش شرکت نفت جمهوری آذربایجان در برنامه‌ریزی این رویداد یا پرداخت هزینه‌های سفر آنها بی‌اطلاع هستند.

در مقابل شرکت نفت جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه‌ای گفت، هرگز قصد نداشته تا حمایت مالی خود از سفر این قانون‌گذاران یا دولت آمریکا را مخفی کند و انتظار داشته که شرکت‌های غیردولتی این حقیقت را به سمع و نظر مقامات آمریکایی برسانند.

انتهای پیام

کد N822878