برگزاری همایش «همدلی هسته‌ای در سایه عزت و اقتدار»

همایش بزرگ همدلی هسته‌ای در سایه عزت و اقتدار با حضور استادان و کارشناسان سیاست خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، فواد ایزدی در این همایش گفت: در مورد مباحث هسته‌ای یکسری تفکراتی وجود دارد که زیاد با واقعیت هماهنگ نیست، اینکه گفته می شود آقای نتانیاهو و رژیم صهیونستی مخالف توافق هستند یکی از این مباحث است که واقعیت ندارد.

وی افزود: آقای جان کری می گوید وقتی توافق ژنو انجام شد آقای نتانیاهو مخالفت می کرد، ولی الان می گوید که توافق ژنو را ادامه بدهید و حتی الان لابی اسرائیل هم موافق توافق است، چون ایران در بحث هسته‌ای عقب‌نشینی کرده ولی امتیاز جدی نگرفته است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه هدف طرف مقابل گرفتن اهرم‌های قدرت ایران است، گفت: اولین اهرم قدرت انرژی هسته‌ای است و دومین اهرم، قدرتمندی ایران در منطقه است که می‌خواهند آن را به بهانه حمایت از تروریسم از ایران بگیرند.

وی افزود: وقتی گفته می شود ایران نباید از تروریسم حمایت کند یعنی در سیاست خارجی ایران دخالت می کنند یا وقتی گفته می شود ایران باید حقوق بشر را رعایت کند در سیاست داخلی ایران دخالت می کنند.

ایزدی افزود: طراحی جدید امریکا این است که وقتی تحریم‌ها و افزایش فشار جواب نداد روش دیگری را در مقابل ایران اجرا کند و آن این است که به جای اینکه مثلا فردو را با موشک بزنند ایرانی ها خودشان آن را تعطیل کنند و فردو به یک پارک تبدیل شود.

وی با اشاره به وجود بازه‌های زمانی در بیانیه لوزان گفت: وقتی از یک مقام آمریکایی پرسیده می‌شود که این بازه‌های زمانی در ایران چگونه تاثیر خواهد گذاشت و بعد از آن بازه‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد، می‌گوید بعد از این بازه‌های زمانی اصلا چیزی به عنوان جمهوری اسلامی ایران وجود نخواهد داشت که بخواهد کاری کند.

وی در ادامه چنین ابراز عقیده کرد: هدف تیم مذاکره‌کننده برداشتن تحریم‌ها نیست، بلکه رسیدن به توافق به هر قیمتی است تا دولت بگوید به قول‌های انتخاباتی عمل کردیم.

ایزدی با اشاره به طرح تصویب شده در سنای امریکا گفت: بر اساس این قانون هر توافقی که انجام شود تحریم‌های اصلی در حوزه بانکی و نفتی بر سرجای خودشان باقی خواهند ماند و فقط سه مورد از تحریم‌ها برداشته می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت عبدالملکی در ادامه این همایش با طرح این سوال که آیا اصولا ما از نظر اقتصادی به توافق نیازمندیم یا نه گفت: گفته می شود توافقی بهتر از آنچه در لوزان مطرح شده نمی توان انجام داد و با این توافق مشکلات اقتصادی ما حل خواهد شد، اما باید گفت که بخش اصلی مشکلات اقتصادی ما از تحریم‌ها نیست و به لحاظ فنی اثرات تحریم روی تورم تنها می‌توانست 10 درصد باشد.

وی ادامه داد: در دوران تحریم بخش عمده این تورم و افزایش قیمت‌ها اصلا ربطی به تحریم‌ها نداشت، بلکه به دلیل ناکارآمدی‌های اقتصادی ایران بود و خود ایرانی‌ها باعث این مشکلات شدند.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اینکه گفته شود یا توافق خوب یا توافق نمی‌خواهیم سخنی است که مبنای علمی دارد، توافق خوب باید منافع و عزت ما را تامین کند، اگر الان گفته می شود این توافق بد تنها راه است باید گفت که با این توافق بد مشکلات حل نخواهد شد.

وی مذاکره محور کردن اقتصاد کشور را مضر ارزیابی کرد و افزود: در وضعیت مذاکره وقتی کشور خودش را آماده کرده است که در بخش اقتصاد جهشی انجام دهد به یکباره مطلبی گفته می‌شود و اقتصاد به کما می‌رود.

عبدالملکی با بیان اینکه مشکل امریکا با ایران مشکل چهارتا سانتریفیوژ نیست، گفت: هدفی که جان کری در مذاکرات با ایران دنبال می‌کند بیمه کردن تمدن غرب است، چون طبق پیش‌بینی‌ها طی چند سال آینده ایران یکی از قدرت‌های بزرگ دنیا خواهد بود و آنها از الان می‌خواهند جریان این پیشرفت را متوقف کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) متکی کردن اقتصاد به نفت را مضر دانست و افزود: به طور کلی در وضعیت فعلی که ما اقتصاد قوی نداریم با توافق فقط کاهش تولید ملی و وابستگی بیشتر خواهد شد ولی اگر تولید ملی قوی باشد رفع تحریم ها به عنوان یک دنده کمکی خواهد بود و لازمه آن اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها طوری برنامه‌ریزی شده که اصلا برداشته نمی‌شود، گفت: اگر به جای این یک سال و هشت ماه مذاکره به دنبال دیپلماسی اقتصادی می‌رفتیم الان وضعیت ما خیلی بهتر بود.

انتهای پیام

کد N822764