عبدالباری عطوان خطاب به سران سعودی و آمریکا: هشدار ایران را جدی بگیرید

تسنیم نوشت:

عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب با تشریح شرایط حساس منطقه، به مسئولان سعودی و هم پیمانانش متذکر شد که هشدار ایران درخصوص هرگونه تعرض به کشتی ایرانی حامل کمک‌های انسانی برای مردم یمن را جدی بگیرند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالباری عطوان در سرمقاله امروز خود در روزنامه اینترنتی رأی الیوم نوشت: یک کشتی ایرانی حامل کمک‌های دارویی، غذایی و بشردوستانه به همراه تعدادی از فعالان ایرانی، عرب و خارجی به سوی بندر الحدیده در حال حرکت است و هرگونه تعرض به آن از سوی کشتی‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی یا آمریکا ممکن است آتش‌بس را در همین روزهای نخست خود با ناکامی مواجه کند و جنگ به وضعیتی بحرانی تر و خطرناک تر از گذشته بازگردد.

وی خاطرنشان کرد: باید با این موضوع با تدبیر و تعقل کامل و به دور از تکبر و خودبرتربینی برخورد شود، زیرا دولت‌ها کرامت و عزت نفس خود را دارند و ملت‌های هم پیمان با آنها هیچ توهینی را نمی‌پذیرند.

به گزارش شبکه العالم، عبدالباری عطوان افزود: مقامات بلندپایه ایرانی تهدید کرده اند که اجازه تعرض به این کشتی را نمی‌دهند و ناوهای جنگی را برای همراهی آن اعزام کرده اند. از این رو، طرف های مربوطه اگر خواهان دوری از جنگ هستند باید این تهدیدها را جدی بگیرند.

وی تاکید کرد: محاصره بندرهای یمن و بستن آن به روی کمک های بشردوستانه اقدامی تحریک آمیز است و به هیچ وجه عاقلانه نیست و پیامدهای بدی خواهد داشت.

عطوان افزود: می‌دانیم که یک محل متعلق به سازمان ملل متحد در جیبوتی برای دریافت کمک‌های بشردوستانه وجود دارد، اما باید از بحرانی که ممکن است اوضاع را به شرایط اولیه و شاید بدتر از آن بازگرداند دوری جست.

4949

کد N822672