کابینه ژاپن لوایح امنیتی جدید تصویب می‌کند

کابینه ژاپن در حالی امروز (پنجشنبه) قرار است لوایح جدیدی را در تحقق تغییر شگرف در سیاست امنیتی خود مبنی بر اعطای مجوز به ارتش برای جنگ در خارج از کشور تصویب کند که مردم نسبت به این مساله اختلاف‌نظر دارند و نگران این تغییر هستند.

کابینه ژاپن در حالی امروز (پنجشنبه) قرار است لوایح جدیدی را در تحقق تغییر شگرف در سیاست امنیتی خود مبنی بر اعطای مجوز به ارتش برای جنگ در خارج از کشور تصویب کند که مردم نسبت به این مساله اختلاف‌نظر دارند و نگران این تغییر هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این تغییرات برنامه‌ریزی شده که بازتاب راهبردهای جدید دفاعی میان ژاپن و آمریکاست که ماه گذشته میلادی مطرح شد، راه را برای حضور نیروهای نظامی ژاپن در عرصه جنگ بین‌الملل و ایفای نقش بیشتر در ائتلاف دو جانبه میان توکیو- واشنگتن هموار می‌کند و این تغییرات در حالی صورت می‌گیرد که دو کشور با چالشی چون تسریع عملکردهای نظامی چین در منطقه آسیا مواجه هستند.

کابینه شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن ژوئیه سال گذشته میلادی قطعنامه‌ای را با هدف تغییر در قانون اساسی صلح‌جویانه خود و لغو ممنوعیت خودخواسته در حق حضور نیروهای "دفاع شخصی" در جنگ بین‌المللی یا کمک نظامی به کشور دوست مورد حمله، تصویب کرد. این نخستین‌بار پس از جنگ دوم جهانی است که ژاپن چنین تصمیمی گرفته است چون تا به امروز ژاپن حق اعزام نیرو یا کمک نظامی به یک کشور خارجی مورد هجوم و حمله را نداشت.

انتظار می‌رود که آبه پس از تصویب لوایح مذکور توسط کابینه کنفرانس خبری داشته باشد.

شینزو آبه در سخنرانی 29 آوریل 2015 خود در کنگره آمریکا با اعلام اینکه قانون مذکور در تابستان به اجرا درمی‌آید باعث عصبانی شدن احزاب اپوزیسیون شده بود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رای‌دهندگان ژاپنی نسبت به این تغییرات مهم دچار سردرگمی و هم دچار اختلاف هستند و حتی حامیان این تغییرات می‌خواهند تا حدودی در اعزام نیروهای ژاپنی به خارج از کشور محدودیت اعمال شود.

در نظرسنجی شبکه خبری ان.اچ. کی ژاپن آمده که 49 درصد از شرکت‌کنندگان حتی علت این تغییرات را نمی‌دانند و 50 درصد هم افزایش نقش نظامی ژاپن را تایید نمی‌کنند.

این قانون جدید به ژاپن اجازه می‌دهد تا در صورتیکه یکی از متحدان نزدیکش مورد حمله و تهاجم قرار گرفت، در صورت نیاز تعدادی نیرو اعزام کند. همچنین این قانون به ارتش ژاپن این اجازه را می‌دهد تا بدون قانونی خاص برای هر ماموریت، به تامین لجستیکی برای نیروهای خارجی که در راستای منشور سازمان ملل به عملیات می‌پردازند، دست بزند.

تغییر دیگر شامل لغو محدودیت‌های جغرافیایی در حمایت دفاعی ژاپن برای راشت آمریکا و سایر نیروهای مسلح است.

انتهای پیام

کد N822635