الجزیره: حرکت کشتی کمک های انسان دوستانه ایران وضعیت را خطرناک کرده است

واحدمرکزی خبر نوشت:

الجزیره مدعی شد حرکت کشتی کمک های انسان دوستانه ایران برای مردم بی دفاع یمن وضعیت را خطرناک کرده است.
شبکه تلویزیونی الجزیره عربی در خبری فوری گزارش داد وزیر خارجه (فراری) یمن در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گفت کشورش مساله قطع روابط دیپلماتیک با ایران را بررسی می کند.
از سوی دیگر ریاض یاسین با ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد چنانچه کشتی باری ایران وارد آب های سرزمینی یمن شود ایران ها که بدون کسب اجازه از دولت یمن دست به چنین اقدامی زده اند مسوولیت کامل این اقدام را بر عهده خواهند داشت.
آمریکا نیز از ایران خواسته است که مسیر این کشتی را به سوی جیبوتی تغییر دهد و برای انتقال و توزیع کمک های بشردوستانه با سازمان ملل متحد هماهنگی کند.
حسام علی گزارشگر شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گزارش داد نشانه های بحرانی جدید در عرصه یمن پدیدار شده است که بر اساس گفته مقامات یمنی ایران بازیگر اصلی این بحران جدید است. عامل این بحران حرکت کشتی «ایران شاهد» از بندرعباس به سمت بندر حدیده یمن است. این کشتی با ادعای حمل کمک های بشردوستانه به سمت یمن به راه افتاده است.
با نزدیک شدن این کشتی به مرزهای دریایی یمن، حوادثی که رخ می دهد زنگ خطر درگیری را به صورت پی در پی به صدا در می آورد و ای بسا این مساله بر پیچیده تر شدن اوضاع بد بشری یمن بیافزاید.
ریاض یاسین وزیر خارجه (فراری) یمن گفت: اگر ایران بخواهد بدون کسب اجازه از دولت یمن به حرکت کشتی خود به سمت آب های یمن ادامه دهد مسوولیت کامل این اقدام را بر عهده خواهد داشت.
در مقابل تهران تاکید می کند که به هیچ وجه اجازه بازرسی از کشتی باری خود را نمی دهد. ایران با اعزام کشتی های جنگی اسکورت کشتی باری خود احتیاط های لازم را انجام می دهد. لحن مبارز طلبانه مسوولان ایرانی کاملاً آشکار است و به کسانی که در برابر سیاست های شان قرار گیرد هشدار می دهد.
سردار جزایری معاون فرمانده ستاد مشترک ارتش ایران گفت: ما به سعودی ها و آمریکا در خصوص هدف قرار دادن سیاست ایران در زمینه ارسال کمک های بشردوستانه به ملت های منطقه هشدار می دهیم این امر ممکن است آتشی به پا کند که آنها نتوانند آن را کنترل کنند.
اگر از رسیدن کشتی کمک رسانی ایران به یمن جلوگیری شود ما مجبور می شویم تدابیر ویژه ای برای مقابله با این مساله اتخاذ کنیم.
در این اوضاع و احوال آمریکایی ها نیز به تهران هشدار داده اند که از ورود به هر بازی ای که باعث نقض آتش بس شود خودداری کند. آن ها از ایران خواسته اند با تغییر مسیر حرکت کشتی به سمت سواحل جیبوتی و خالی کردن محموله کشتی در آنجا حسن نیت خود را نشان داده و رساندن کمک های بشردوستانه به یمنی ها را به سازمان ملل متحد بسپارد.
با توجه به رخدادهای گذشته ائتلاف بازگرداندن امید بار دیگر بر پایبندی خود به بازرسی هر کشتی ایرانی که به سمت یمن می رود تاکید کرده است. هدف ائتلاف از بازرسی کشتی های ایرانی جلوگیری از قاچاق تسلیحات برای حوثی هاست. اگر تمامی طرف ها تهدیدات خود را عملی کنند یمن در وضعیت خطرناکی قرار می گیرد.

4949

کد N822480