کمالوندی در دانشگاه علوم قضایی:

آمریکا با انتشار فکت شیت ضرر کرد/ تصویب توافق باید قانون شود

سیاسی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: انتشار فکت شیت کاری ندارد اما آمریکایی ها با انتشار فکت شیت ضرر کردند و حالا در مذاکرات هر چیزی را که بخواهند عوض کنند می گوییم فکت شیت خودتان است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان بعدازظهر امروز در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری درجمع دانشجویان قضات گفت: موضوع هسته ای در طول ۱۰ سال گذشته مطرح بود و در طول شش سال گذشته نیز شدت بیشتری پیدا کرده است چرا که طرف مقابل با همه روش هایی که توانسته به جمهوری اسلامی فشار آورده است و این روش ها ناکارآمدی خود را نشان داده اند.

وی بااشاره به اینکه اکنون طرف مقابل وارد فاز تعاملاتی شده است افزود: به نظر بنده و در حالی که شاید بعضی ها موافق نباشند تغییر و تحولات در آمریکا نیز برای تعاملات با کشورمان موثر بود.

کمالوندی افزود: وضعیت قدرت در آمریکا طوری نهادینه شده  است که یک یا دو نفر و حتی رئیس جمهور اگر بخواهند تغییراتی بدهند قدرت تاثیرگذاری محدودی دارند و نهایت ۱۰ تا ۱۵ درصد می توانند تغییر ایجاد کنند.

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: مذاکرات در دولت گذشته شروع شده بود البته دعوای ما با۱+۵ نیست دعوا با آمریکا است که در طول مذاکرات کنونی نیز این امر مشخص شد و ما زمانی که موضوعی را با آمریکا مطرح می کنیم سایر اعضا مشکلی ندارد.

وی ادامه داد: در دولت گذشته نیز این موضوع مطرح شد که بتوانیم با کشور اصلی صحبت کنیم و حضرت آقا اجازه دادند که در حوزه هسته ای و از کانال معاونان ارتباط برقرار شود تا شاید آنها از خر شیطان پیاده شوند. بر این اساس روندی شروع شد که در دولت جدید شتاب گرفت و هنوز زود است که ارزیابی کنیم آیا روند درستی بوده است یا خیر. در صورتی که به نتیجه نرسیم نیز آنچه روشن است مانع اصلی آمریکایی ها هستند و کشورهای اروپایی بدنبال تعامل با ایران هستند.

کمالوندی گفت: مذاکرات بر اساس چهارچوبی شروع شد که قرار بر این بود حقوق ما حفظ شود و به چیزهایی که می خواستیم برسیم و نگرانی های آنها نیز برطرف شود. البته برطرف شدن نگرانی های آنها روش هایی دارد که در مذاکرات مطرح شد بااین سیاست ما به سمت حفظ حقوق خود و برداشتن فشارهای تحریم حرکت کردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اصل ما در روند مذاکرات و صحبت ها این بوده که به طرف مقابل اعتماد نکنیم و برخلاف آنچه که در داخل گفته می شود مذاکره کنندگان ما سر سوزنی به آنها اعتماد ندارد البته آنها نیز همین طور هستند و به ما اعتماد ندارند.

وی با برشمردن موضوعات اصلی در مذاکرات اظهار داشت: در حال حاضر نکته اصلی این است که حتی اگر مذاکرات به هم بخورد غنی سازی ایران تثبیت شده است این در حالی است که شش قعطنامه بدنبال لغو غنی سازی ایران بود.

کمالوندی با اشاره به مبحث تعداد سانتریفیوژها گفت: ماشین هایی که اکنون در اختیار داریم حدود یک سو تولید دارد که برای سوخت بوشهر به ۱۹۰ هزار سو نیاز داریم. در حال حاضر ۱۹ هزار ماشین در کشور داریم که ۱۰ هزار تای آن به دلایل سیاسی از دولت قبل گاز تزریق نکردند و اگر ۹ هزار سانتریفیوژ را حساب کنیم با تولید یک سو  مقدار زیادی از تامین سوخت نیروگاه بوشهر نخواهد بود  و بر این اساس تبدیل ۹ هزار سانتریفیوژبه ۶ هزار عدد نباید تبدیل به یک مسئله حیثیتی شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: موضوع دیگر بحث حفظ فردو است. سرمایه گذاری در جایی مانند فردو به این دلیل که بخواهیم کارغنی سازی در فردو انجام دهیم اشتباه است. ۳ هزار و ۴۰۰ ماشین در فردو تنها ۱.۵ درصد سوخت نیروگاه بوشهر را تامین می کند که اگر تبدیل به هزار ماشین شود که آن نیز برای حفظ تجهیزات و بیمه نطنز است اشکالی ایجاد نمی کند البته اگر این اقدام نامحدود باشد قطعا مشکل آفرین است اما بنای ما برای ۱۰ سال است که نگرانی ها برطرف شود.

وی به بحث آب سنگین اراک نیز اشاره کرد و تصریح کرد: طرف مقابل اصلا از ابتدا بحث آب سنگین را قبول نمی کردند و اینکه ۱۸ ماه مذاکرات طول کشیده است نیز به دلیل پافشاری ایران بر خواسته هایش است.

کمالوندی افزود: آنها می گویند شما در راکتور آب سنگین پلوتونیوم تولید می کنید که هر ۸ کیلو پلوتونیوم معادل یک بمب است. زمانی که ما به دنبال ساخت راکتور آب سنگین رفتیم صنعت غنی سازی نداشتیم و به همین دلیل قرار بر این بود که از اورانیوم طبیعی استفاده کنیم که این یک اشکال بزرگ دارد و حجم زیادی را اشغال می کند. با بازطراحی سوخت کمتر غنی شده در داخل راکتور می گذاریم که یک مزیت است و ما از تهدید فرصت ساخته ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: البته آنها می خواستند سر ما کلاه بگذارند و به طور مثال می گفتند آب سنگین باشد اما رفلکتور باشد. بعد از اینکه این را قبول نکردیم موضوعات دیگری را مطرح کردند در حقیقت آب سنگین درسه مرحله باید استفاده شود و مذاکره کنندگان حذف هیچ یک از این سه مرحله را نپذیرفتند و اکنون تبدیل راکتور کاملا با آب سنگین است و طرف مقابل از جایگاه عقب نشینی کرده است. البته ما نمی خواهیم آنها را تحقیر کنیم.

وی اظهار داشت: تنها اختلاف این است که یک مدت زمانی برای بازطراحی در نظر گرفته می شود که شاید کمی عقب بیفتیم اما زمانی که یک راکتور مدرن در اختیار داریم و اکنون نیز صحبت هایی کرده ایم که در کنار این راکتور تجهیزاتی داشته باشیم که آن را تبدیل به یک راکتور کاملا مدرن می کند این موضوع کاملا به نفع ما است. آب سنگین اکنون استفاده های زیادی داردو از جمله در درمان سرطان از آن استفاده می شود.

کمالوندی افزود: ما اکنون ۱۰۰ تن آب سنگین در اختیار داریم که حتی اسرائیل نیز نمی تواند آب سنگین تولید کند و ما قرار است کاهش آب سنگین را در طول زمان از بازارهای بین المللی تهیه کنیم و به این ترتیب وارد بازار آب سنگین نیز می شویم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در حقیقت ما هر چه می گیریم راضی نیستیم آنها که فکت شیت می نویسند راضی هستند. آقای دکتر صالحی گفته اند که طرف مقابل دبه کرده است در حقیقت همین فکت شیت کار آنها را سخت کرده آنها دست خودشان را بسته اند و حالا تا می گویندکه می خواهیم چیزی را عوض کنیم ما می گوییم خودتان در فکت شیت نوشته اید.

وی گفت: من در جلسه آخر حضور داشتم که آقای ظریف به همه طرف ها گفت این طور نباشد که وقتی ما از اینجا بلند می شویم هر کسی برود تفسیر خود را ارائه دهد آنها گوش نکردند من آن موقع هم می گفتم که فکت شیت آمریکایی ها به ضرر آنها است. فکت شیت دادن کاری ندارد کما اینکه ما آماده کردیم اما فکت شیت دست شما را در مذاکره می بندد مگر اینکه مذاکره تمام شده بود.

کمالوندی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات که اکنون آنها از ما خواسته اند این است که ایران تعهد کند تکنولوژی هسته ای را به کشورهای دیگر صادر نکند ما کشوری هستیم که احساس مسئولیت می کنیم.

وی همچنین درباره موضوع ذخایر نیز گفت: تبلیغ شده است که در این باره ذخایر از بین رفته است. ما تعریفی داشتیم و به این جمع بندی رسیدیم که چیزی که ایران در فرایند تولید در گردش دارد طوری نباشد که از طرف مقابل آماده ساخت بمب باشد. در این باره سه راه وجود دارد که مازاد ۳۰۰ کیلو را یا صادر کنیم که در این صورت وارد باشگاه صادر کنندگان مواد هسته ای شده ایم و ناخودآگاه طرف متوجه نیست که چه اقدامی انجام می دهد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی  افزود: راه دیگر تبدیل آن است که موادطبیعی  با این سوخت ترکیب کنیم که تبدیل به مواد اولیه شود که خیلی منطقی نیست و راه سوم این است که تبدیل به سوخت نیروگاه کنیم که در این زمینه در حال کار هستیم و دیدید که با چه سرعتی اولین سوخت نیروگاه بوشهر تولید شد که سوخت نیروگاه گاهی از ساخت بمب سخت تر است و اکنون در برنامه ما این است که مازاد را به این سمت ببریم.

وی درباره تحقیق و توسعه نیز گفت: ما گفتیم در معامله نکته اصلی این است که نباید شادابی صنعت هسته ای از بین برود و اکنون این شادابی در تحقیق و توسعه حفظ شده است و به غیر از تولید سانتریفیوژ در هیچ حوزه دیگری محدودیت نداریم و در مورد تولید سانتریفیوژ نیز جدا از تزریق گاز می توانیم روی هر مدلی از سانتریفیوژ کار کنیم.

کمالوندی گفت: مازاد سوخت ۳۰۰ کیلو را نیز نیاز است که هر سال به چند مجتمع سوخت تبدیل کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش تحریم ها نیز افزود: قرار است همه تحریمها برداشته شود. مکانیزم اکنون موضوع بحث است و ما گفته ایم باید همه اقدامات متوازن باشد وموضوع نیز همین است.

وی ادامه داد: در روز اول امضای توافق یک قطعنامه صادر می شودکه توافقنامه های قبلی را لغو می کند این توافق از جنس حقوقی نیست و یک توافق سیاسی است و بر این اساس نیز بر اساس حق جلو نمی رود بر اساس زور است.

کمالوندی تصریح کرد: تحریم های انرژی و نفت لغو می شود بحث اصلی در مورد تحریم ها نیز همین است. درموضوع تسلیحاتی ما از ابتدای مذاکرات نیز به آنها گفته ایم که به هر کسی که بخواهیم صادر می کنیم و از هر جایی نیز که بخواهیم وارد می کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه تحریم ها به هم پیوسته است اظهار داشت: بحث اصلی این است که هر کاری که انجام می دهیم اگر در مورد آنها برگشت پذیر باشد باید در مورد ما نیز برگشت پذیرباشد و چون این اقدام در مورد ما سخت است باید دقت بیشتری داشته باشیم و کار سخت آقای عراقچی و تیمشان نیز همین است و سازوکارها نیز در شورای امنیت، مجلس و... مد نظر قرار می گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که روند تخریب دولت به ضرر افکار عمومی نخواهد بودو دولت در این زمینه چه اقدامی خواهد کرد اظهار داشت: نکته اصلی این است که دولت ها عوض می شوند اما آنچه نباید عوض شود اخلاق اسلامی است نباید به قیمت مسائل سیاسی حرفی را بزنیم که حق را کتمان کند.

کمالوندی در پاسخ به سئوال دیگری درباره بازدید از پارچین اظهار داشت: آقای آمانو و دوستانشان مدتی این مسئله  مطرح می کردند ما هم به آنها گفته ایم که این موضوع را فراموش کنید دو بار برای بازدید آمده اید و بیشتر از این جا ندارد و آنها هم، دیگر خیلی تبلیغ نمی کنند اما مسئله این است که پارچین در افکار عمومی جا افتاد ه است و تا بخواهند برای آن جایگزینی پیدا کنند طول می کشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داتد: پارچین جایی نست که هر دقیقه هر کسی وارد آن شود. محیط نظامی در همه جای دنیا این طور است و باید نظم  داشته باشد. توصیه من به آنها این است که نگرانی های خود را مطرح کنند نه اینکه دائما بگویند باید بازدید از جایی در اختیار ما قرار گیرد.

وی درمورد اظهارات آمانو نیز گفت: ترجمه ای که وجود داشت دقیق نبود آمانو تصویری از پروتکل الحاقی ارائه داده بود. درباره موضوع دسترسی که گفته است ایران باید به ما دسترسی بدهد ما توجه او را به این مسئله جلب کردیم که هیچ جای پروتکل الحاقی اشاره ای به دسترسی سایت های نظامی داده نشده است. در ماده ۵ پروتکل الحاقی آمده است اگر آژانس به دلایلی دسترسی به یک سایت هسته ای را خواست و کشوری نتوانست این دسترسی را دهد طور دیگری فراهم شود و مثال زده است که می توان به محل های همجوار برای نمونه برداری رفت.

کمالوندی گفت: به هر حال نگرانی ها باید مستند و مستدل باشد البته سازوکار آژانس اشکالاتی دارد  و هر موضوعی را که هر کشوری ارائه دهد ملزم به رسیدگی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سئوال که در صورت توافق و یا عدم توافق دولت چه اهرم هایی برای ادامه مسیر دارد گفت: در صورت عدم توافق به طرف مقابل ثابت شده است که نمی تواند به روشی به غیر از تعامل با ایران به نتیجه برسند و اولین دستاورد مذاکرات نیز همین است. حداقل دوم نیز این است که کار این کشورها بخصوص آمریکا برای تقویت تحریم سخت است.

وی گفت: اگر به نتیجه برسیم نیز تحریم ها لغو شده  برنامه ادامه دارد وشفافیت ها بیشتر است.

کمالوندی درباره پروتکل الحاقی واینکه توافق باید به تصویب مجلس برسد گفت: پذیرفتن پروتکل الحاقی با مجلس است اما مراحلی دیده شده که در قوانین بین المللی نیز وجود دارد و دولت قبل از تصویب مجلس می تواند اجرا کند. در مورد مذاکرات و توافق اگر نیازی به تصویب مجلس باشد محل تفسیر شورای نگهبان است و تا به حال مطلبی در این باره عنوان نشده است اگر قانونی باشد ما هم موظف به اجرای آن هستم.