تقلای آمریکا برای تسریع فروش تسلیحات به کشورهای حوزه خلیج فارس

ایالات متحده آمریکا در نظر دارد تا راه‌های افزایش فروش تسلیحات به کشورهای حوزه خلیج فارس را در جریان نشست با اعضای شورای همکاری در واشنگتن بررسی کند و پس از آن یک تیم از کارشناسان فروش تسلیحات به حوزه خلیح فارس سفرکنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، مقام‌های آمریکایی و کشورهای حوزه خلیج فارس روز سه‌شنبه اعلام کردند، ایالات متحده و متحدانش در حوزه خلیج فارس در جریان نشست‌های عالی‌رتبه در واشنگتن درباره راه‌های تسریع فروش تسلیحات مذاکره خواهند کرد و پس از آن یک تیم از کارشناسان فروش تسلیحات به این منطقه سفر خواهند کرد.

افزایش فروش تسلیحات در جریان نشست واشنگتن، مساله‌ای مهم خواهد بود و هدف از آن ارتقای همکاری امنیتی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در اولویت قرار دارد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش دارد تا به بهانه موشک‌های ایران، متحدان خود را در حوزه خلیج فارس به ایجاد سیستم دفاعی منطقه‌ای ترغیب کرده و فروش تسلیحات را افزایش دهد. اوباما قرار است در کاخ سفید و سپس کمپ دیوید میزبان شش عضو شورای همکاری خلیج فارس باشد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان ابراز امیدواری کردi که مذاکرات جدی‌تر و رسمی‌تری درباره سیستم دفاع موشکی یکپارچه و تسریع انتقال تسلیحات به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس صورت بگیرد.

به گفته وی، کشورهای مذکور تاکنون تسلیحات پیچیده آمریکایی بسیاری دریافت کرده‌اند اما می‌توان روند انتقال آنها را سرعت بخشید.

عربستان، کویت و امارات هم‌اکنون سیستم‌های دفاع موشکی پاتریوت خود را به موشک‌های جدید پک 3 (PAC-3) شرکت لاکهید مارتین مجهز کرده‌اند. امارات همچنین می‌خواهد سیستم دفاع هوایی دوربرد ترمینال (Terminal) شرکت لاکهید مارتین را خریداری کند. قطر نیز قرارداد مشابهی به ارزش 6.5 میلیارد دلار در اوایل سال آتی میلادی منعقد می‌کند و در سال‌های آتی نیز ریاض مسیر مشابهی را طی می‌کند.

انتهای پیام

کد N821924