یونسی:

ایران کوچکترین چشم داشتی به مرزهای کشورهای دیگر ندارد

سیاسی

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بدون اینکه کوچکترین چشم داشتی به مرزهای کشورهای دیگر داشته باشد بر خود لازم می‌داند از مردم منطقه در مقابل افراط و تروریست دفاع کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در دیدار با پاتریارک رافائل ساکو، رهبر جهانی کلیسای آشوری کلدانی کاتولیک به ارائه گزارشی از وضعیت فرهنگی اقلیت های دینی در ایران پرداخت و گفت:‌همه ادیان توحیدی در ایران چه مسیحیان چه کلیمیان چه زرتشیان و چه صابئین همه در ایران از گذشته های خیلی دور در امنیت و در بهترین وضعیت به سر می برند و با مردم ایران و سایر دینداران و مسلمین ارتباط بسیار بسیار دوستانه ای دارند و با هم زندگی می‌کنند و کوچکترین محدودیت و مشکلی در ارتباطات اجتماعی با یکدیگر ندارند.

وی با بیان اینکه همه ادیان برای اجرای احکام و مراسم دینی خود در ایران از آزادی کامل برخوردار هستند گفت: دولت خود را موظف می‌داند که از آزادی ها و فرهنگ و دین آن‌ها حمایت کند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها خاطر نشان کرد: در طول سال نهادها و ارگان های فرهنگی برای هم اندیشی بیشتر جلسات مکرر و مفصلی دارند و نشست های دینی در جهت هر چه نزدیک ترشدن ادیان برگزار می‌شود و امروز ما در ایران از این بابت هیچ نگرانی داریم و اقلیت های دینی در موقعیت خوبی به سرمی برند.البته مشکلاتی وجود دارد و ممکن است گروه های افراطی نخواهند که این طور شود.

یونسی تاکید کرد: اراده جمهوری اسلامی ایران و دولت بر حفظ حقوق و آزادی ادیان است و در برابر گروه های افراطی از این ادیان دفاع خواهد کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: مردم ایران و جمهوری اسلامی امروز از آنچه که در عراق در اقلیت های دینی می گذرد مکدر و نگران هستند. امروز می بینیم که فشارهای زیادی بر همه اقلیت های دینی به خصوص ایزدی ها و آشوری ها که حامل میراث مشترک عراق و ایران هستند وارد می شود.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی در جهت حمایت از مردم عراق هیچ تردید و مشکلی به خود راه نمی دهد، گفت: آنچه که در عراق است فرهنگ و منافع و تاریخ مشترک همه مردم منطقه است و دولت جمهوری اسلامی ایران بدون اینکه کوچکترین چشم داشتی به مرزهای کشورهای دیگر داشته باشد برخود لازم می دارد در مقابل افراط و تروریست از مردم منطقه دفاع کند.

وی با اظهار تشکر دوباره از رهبر جهانی کلیسای آشوری کلندانی کاتولیک و هیأت همراه او که برای اولین بار به ایران سفر کرده اند گفت که آن‌ها هم از مراکز دینی شان سرکشی و با سایر اقلیت های دینی ملاقات کنند.

یونسی همچنین تاکید کرد که من به عنوان یکی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران به شما اطمینان می دهم که با شما و مردم عراق در مقابل فشارهایی که بر شما وارد می‌شود همکاری داشته باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد: ایران برای خود و منطقه خواهان امنیت و ثبات و حامی و دوستدار همه مردمان منطقه است.

وی با بیان اینکه ایران حامی تمامیت مرزی و حاکمیت ملی همه کشورهای منطقه است، تصریح کرد: در کشورهای منطقه و خاورمیانه از قدیم دو تهدید جدی وجود داشته است و جمهوری اسلامی ایران تاکنون با این تهدید مقابله کرده است یکی از این تهدیدها تهدید صهیونیست نژادپرست و دومی هم وهابیت و تکفیر بوده و این دو خطر به نوعی چهره تحریف شده افراطی دینی است.

وی با تاکید بر اینکه امروز بزرگترین تهدید برای منطقه خطر گروه‌های افراطی است گفت:‌ داعش وهابیت و تکفیر و گروه های خشن و بی‌رحم تروریستیی از جمله این تهدیدات به شمار می روند و جمهوری اسلامی ایران از قبل با اینها مقابله کرده و امروز هم در منطقه هر کشوری که از ایران بخواهد که به او کمک کند ایران بدون هیچ گونه چشم داشتی به مرزها و حاکمیت آنها این کار را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: ما حامی مردم، دولت و حاکمیت عراق هستیم و امیدواریم هر چه زودتر مردم عراق گروه های افراطی را از کشورشان بیرون کنند و امنیت در منطقه به خصوص در یمن برقرار شود.

وی با اشاره به اتفاقات یمن یادآور شد: جنگ تحمیلی علیه مردمان یمن بیش از هرچیزی نتیجه افراط صهیونیست، آمریکا و وهابیت است و این خواست صهیونیست و امریکا است که شیعه و سنی با هم بجنگند و خیلی تلاش می‌کنند که ایران در مقابل مردمان منطقه قرار دهند اما موفق نشدند.

یونسی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز حامی اقوام و مذاهب منطقه است و ما مطمئن هستیم که که گروه های افراطی از هر نوع شکست می‌خورند.

در ادامه پاتریارک رافائل ساکو رهبر جهانی کلیسای آشوری کلدانی کاتولیک با تشکر از استقبال مسئولان ایران از این هیأت گفت: برخلاف چیزی که وسایل ارتباطات جمعی به ما تلقین می کردند که ایران بسته است و آزادی در آن وجود ندارد اما این آزادی و زندگی مشترک همه ادیان که ما در این جا شاهد بودیم برای ما یک سوپرایز بود.

وی افزود: خیلی زیبا است که پیروان همه ادیان با هم متحد باشند و باید سعی کنیم که این وحدت را حفظ کنیم.

وی همچنین از حضور زنان و مردان در کنار هم در این جلسه ابراز خوشحالی کرد و گفت: این تکامل بسیار زیباست .

وی در ادامه اظهار کرد: جمهوری اسلامی امروز نقش بسیار ارزنده ای در رابطه با گفت‌وگو در دنیای اسلام ایفا می‌کند و البته ما به یک اسلام معتدل اصلاح طلب نیاز داریم تا جلوی کسانی که می خواهند چهره اسلام را خدشه دار کنند گرفته شود.

وی همچنین گفت: دین با زور تآمین نمی شود و باید آزادانه باشد و همه با هم باید آینده را آماده کنیم در غیر این صورت آینده ای نخواهیم داشت.

رهبر جهانی کلیسای آشوری کلدانی کاتولیک و هیأت همراهش برای اولین بار به ایران سفر کردند و در این مدت سفر خود با مقامات سیاسی و مذهبی کشورمان دیدار خواهند کرد . همچنین سفر به قم دیدار با مسئولان دانشگاه ادیان و مذاهب و سازمان فرهنگ و دیگر مسئولان از برنامه های آنان خواهد بود.

انتهای پیام

کد N821903