اعتراض عثمانی به هیات رییسه مجلس

وزارت آموزش و پرورش,وزير آموزش و پرورش,آموزش و پرورش

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی نسبت به تشکیل جلساتی خارج از صحن علنی مجلس برای اقناع استیضاح کنندگان وزیر آموزش و پرورش انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، محمد قسیم عثمانی در تذکراتی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: طبق اصل 3 قانون اساسی تامین شان مجلس و نمایندگان بر عهده هیات رئیسه مجلس است و یکی از وظایف ما وظیفه نظارتی با دو ابزار سوال و استیضاح است که جلوی هر دو گرفته شده و این برخلاف آیین نامه مجلس می‌باشد.

وی ادامه داد: طبق ماده 222 نمایندگان مجلس می‌توانند با امضای 10 نفر وزیر یا هیات وزیران را استیضاح کنند و طبق ماده 223 هیات رئیسه موظف است در اولین جلسه علنی استیضاح را اعلام وصول کرده و در همان روز متن استیضاح را برای وزیر یا وزیران ارسال نماید.

این عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد ما استیضاح کنندگان وزیر آموزش و پرورش قانع شویم در همین صحن علنی قانع می‌شویم نه این که برای ما جلسه‌ای خارج از صحن علنی بگذارند. در کجای آیین نامه آمده که هیات رئیسه جلسه بگذارد و آنجا درباره‌ی استیضاح تصمیم‌گیری شود؟

عثمانی خطاب به ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت گفت: شما در ماده 18 در مقابل قرآن مجید و به خداوند سوگند یاد کردید که حداکثر توانتان را در اجرای آیین نامه با رعایت بی‌طرفی کامل به خرج دهید و تشکیل چنین جلساتی خلاف آیین نامه است.

نماینده مردم بوکان در مجلس همچنین با تاکید بر اینکه عدم اعلام وصول استیضاح وزیر آموزش و پرورش خلاف آیین نامه است تصریح کرد:‌ اصل 3 قانون اساسی و بند یک آن بر ایجاد محیط مناسب برای رشد فضایل اخلاقی تاکید کرده است که با این نارضایتی در آموزش و پرورش فضایل اخلاقی رشد نمی‌کند.

وی هچنین به برخی از مشکلات موجود در وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: اجازه دهید با استیضاح وزیر ما وظیفه‌ی نمایندگی مردم را به درستی به جا بیاوریم.

انتهای پیام

کد N821840