نگرانی مجدد یک مقام قضایی از افزایش ورودی پرونده‌ها

سیاسی

رئیس محاکم تهران بر مشکلات پیش روی دستگاه قضایی از جمله کمبود نیروی انسانی و وضعیت فیزیکی نامناسب برخی مجتمع‌های قضایی به همراه افزایش ورودی پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: کمبود نیروی انسانی در بخش قضایی و ادرای باعث شده که فشار مضاعفی به همکاران محاکم وارد شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پوریانی در مجتمع قضایی شهید صدر (ره) گفت: در سال جاری برنامه‌ریزی و برنامه محوری در دادگاه‌های تهران در سرلوحه کار محاکم قرار دارد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره رفع اطاله دادرسی در دستگاه قضایی افزود: دستگاه قضایی با درک این مهم برنامه‌های مدون شده‌ای را در جهت کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دست اقدام دارد و ان‌شاء الله در سال جاری به اجرا خواهد رسید.

وی به اهمیت رفع اطاله دادرسی و راهکارهای آن از تشکیل کمیته‌ای با عنوان کمیته کاهش آمار موجودی پرونده‌ها در شعب و اجرای احکام در دادگاه‌ها خبر داد و افزود: این کمیته در کلیه مجتمع‌های قضایی با مسئولیت مستقیم سرپرستان مجتمع‌های قضایی نسبت به بررسی راهکارهای کاهش موجودی پرونده‌ها و با مشارکت همکاران قضایی و اداری مبادرت کرده و امید است کلیه همکاران نسبت به ارائه پیشنهادات سازنده در کمیته مشارکت موثرداشته باشند.

پوریانی همچنین به اقدامات صورت گرفته در ماه‌های گذشته در محاکم تهران اشاره کرد و افزود: در سال جاری برنامه‌ریزی و برنامه محوری در دادگاه‌های تهران در سرلوحه کار محاکم قرار دارد که به همین منظور در سال گذشته توانستیم طی ساعت‌ها جلسه و تبادل نظر نسبت به تدوین یک برنامه‌ای مدون و کاربردی برای دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اقدام و به کلیه مجتمع‌های قضایی ابلاغ کنیم.

وی اظهار کرد: مدیران و سرپرستان در خصوص اجرایی شدن این برنامه وظیفه‌ی خطیری دارند که می‌بایست با نظارت و مدیریت کردن نسبت به اجرایی شدن این برنامه اقدام کنند.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در بازدید دور سوم از مجتمع قضایی شهید صدر (ره) گفت: سرمایه اصلی دستگاه قضایی، قضات هستند که با وجود همه کاستی‌ها و سختی‌های کار، در برقراری عدالت از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر مشکلات پیش روی دستگاه قضایی از جمله کمبود نیروی انسانی و وضعیت فیزیکی نامناسب برخی مجتمع‌های قضایی به همراه افزایش ورودی پرونده‌ها اشاره و اضافه کرد: کمبود نیروی انسانی در بخش قضایی و ادرای باعث شده که فشار مضاعفی به همکاران محاکم وارد شود که باید هر چه زودتر با تدبیر مسولین محترم نسبت به مرتفع نمودن این شرایط نامناسب در تهران اقدامات عاجل صورت پذیرد.

در حاشیه‌ این بازدید یک روزه که طی یک برنامه زمان بندی در سال 94، در حال انجام است، رئیس کل محاکم تهران به همراه معاونین قضایی همچنین در یک برنامه ملاقات مردمی به تعدادی از متقاضیان مجتمع قضایی شهید صدر (ره) پاسخ داده و ارشادات و دستورات قضایی را صادر کردند.

همچنین کارشناسان قضایی و اداری دفترکل محاکم و واحد آمار و انفورماتیک هر کدام با مراجعه به شعب مختلف دادگاه و انجام بازرسی و رصد عملکرد همکاران نسبت به رفع برخی از مشکلات موجود اقدام و تذکرات لازم ا جهت بهبود عملکرد ارائه کردند.

انتهای پیام

کد N821802