ادامه تنش در روابط لیبی و آنکارا بر سر حمله به کشتی ترکیه‌ای

به دنبال حمله جنگنده‌های لیبی به یک کشتی ترکیه‌ای، رجب طیب اردوغان این حمله را به شدت محکوم و خواهان مجازات عاملان آن شد. دولت لیبی نیز ورود کشتی ترکیه‌ای به آب‌های این کشور را نقض قوانین بین‌المللی دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه المصریون، روز دوشنبه یک کشتی ترکیه‌ای در آب‌های لیبی در نزدیکی سواحل شهر طبرق مورد هدف جنگنده‌های لیبیایی قرار گرفت که این حمله با محکومیت شدید رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه مواجه شد.

اردوغان گفت: ما اوضاع را از طریق وزارت خارجه پیگیری می‌کنیم و تمامی حقوق قانونی خود را می‌گیریم. مسوولان لیبیایی نیز باید هرچه سریعتر عاملان این حمله را بازداشت کنند. ما می‌دانیم که لیبی با بحران سختی مواجه است اما این مساله ما را از پیگیری حمله به کشتی ترکیه‌ای بازنمی‌دارد.

اردوغان خاطرنشان کرد: بیشتر مناطق جهان صحنه درگیری است این کشورها نمی‌توانند به تنهایی با بحران‌ها مقابله کنند و به ناچار باید همبستگی و همکاری وجود داشته باشد.

وی ضمن انتقاد از اتحادیه اروپا گفت: این اتحادیه تنها از طریق اقدامات امنیتی از خودش دفاع می‌کند. چنین اقداماتی هیچ نتیجه‌ای نمی‌دهد. اتحادیه اروپا از نظر امنیتی به مشکل مهاجران نگاه می‌کند نه از نظر انسانی.

درهمین حال «ارتش ملی لیبی» ترکیه را مسوول حمایت از شبه‌نظامیان تندرو در لیبی و سوریه دانسته و تاکید کرد که نیروهای مسلح لیبی حق دارند هر کشتی یا هواپیمای نظامی و غیرنظامی را که بدون اجازه دولت وارد حریم هوایی یا دریایی شود هدف قرار دهند.

فرماندهی «ارتش ملی لیبی» اعلام کرده که نیروی هوایی می‌توانست این کشتی باربری را به طور کامل نابود کند اما تنها آن را مورد هدف قرار داده است.

به گفته مسوولان فرماندهی ارتش لیبی، به این کشتی هشدار داده شده بود که برای بازرسی محموله‌های آن توقف یا اینکه آب‌های لیبی را ترک کند اما این کشتی از انجام این عمل خودداری کرد.

به گزارش فرماندهی ارتش، این کشتی در حال رفتن به سمت سواحل شهر درنه که مرکز تندروها در شرق کشور محسوب می‌شود، بوده است.

دولت لیبی به رهبری عبدالله الثنی در طبرق نیز در این راستا اقدام کشتی ترکیه‌ای را نقض آشکار قوانین و معاهده‌های بین‌المللی دانست و خواهان احترام به حاکمیت کشورها شد.

دولت لیبی نسبت به فرستادن کشتی‌ها به آب‌های لیبی بدون اجازه مسوولان این کشور هشدار داد و اعلام کرد که کشتی ترکیه‌ای از روی «لجبازی» و با هدف حمایت از تروریست‌ها وارد آب‌های لیبی شده بود.

انتهای پیام

کد N821691