اوباما: توافق هسته ای با ایران باعث تقویت رهبران معتدل در تهران می شود

ایسنا نوشت:

رئیس‌جمهوری آمریکا در اولین گفت‌وگوی خود با یک روزنامه عربی تاکید کرد توافق هسته ای با ایران برای امنیت کشورهای عربی مفید است.

 باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای عربستانی الشرق الاوسط مستقر در لندن که نخستین گفت‌وگوی وی با یک روزنامه عربی محسوب می‌شود درخصوص دیدگاه خود نسبت به روابط استراتژیک و امنیت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و هم‌چنین بحران سوریه و تحولات عراق، نشست کمپ دیوید و موضوع ایران به اظهار نظر پرداخت. 

کمپ دیوید

اوباما درخصوص نشست فردا (پنجشنبه) خود با سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: من از مسوولان ارشد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دعوت کردم تا به واشنگتن بیایند تا بتوانیم شراکت و همکاری میان خود را در زمینه همکاری امنیتی و چگونگی مقابله با تهدیدات و چالش‌های مشترک تقویت کنیم. ما همچنین در خصوص تلاش برای حل درگیری‌ها در خاورمیانه که موجب کشته شدن تعداد زیادی از بی‌گناهان و رنج مردم منطقه شده است، به گفت‌وگو می‌پردازیم و من اطمینان دارم که تمامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در این نشست‌ها نمایندگانی را خواهند داشت.

وی افزود: نشست ما ناشی از منافع مشترکمان در منطقه‌ای است که در آن صلح و امنیت برقرار شود. همانطور که از دو سال پیش در سازمان ملل گفته‌ام آمریکا منافع ریشه‌ای در خاورمیانه دارد که از جمله آن مقابله با تجاوز خارجی و تضمین آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی و تجارت آزاد است. دریانوردی شامل تنگه‌های هرمز و باب‌المندب است و همچنین باید شبکه‌های تروریستی که مردم ما را تهدید می‌کنند از بین برده و از گسترش یا استفاده از سلاح کشتار جمعی ممانعت به عمل آید. آمریکا آماده استفاده از تمامی امکانات خود برای تامین این منافع است.

باراک اوباما در این مصاحبه بر پایبندی خود به اصول حمایت از آزادی و کرامت تاکید کرد و گفت: منافع آمریکا به طور مستقیم با منطقه‌ای در ارتباط است که از صلح و امنیت برخوردار باشد.

وی ادامه داد: آمریکا در حدود شش دهه با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای تحقق اهداف مشترک خود همکاری کرد. آمریکایی‌ها در منطقه اقدامات زیادی انجام دادند و جان خود را برای حفظ امنیت مشترک با این کشورها فدا کردند. در حال حاضر نیز هزاران نظامی آمریکایی در منطقه خلیج فارس جهت "تقویت ثبات منطقه‌ای" حضور دارند. همچنین نیروهای مسلح ما و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس رزمایش‌ها و آموزش‌های نظامی زیادی را سالانه برگزار می‌کنند. برای همین نباید هیچ گونه تردیدی نسبت به پایبندی آمریکا به امنیت منطقه و پایبندی به تعهدات خود در قبال شرکایمان در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس وجود داشته باشد.

اوباما تاکید کرد: امیدوارم که نشست کمپ دیوید موجب تقویت همکاری ما در زمینه‌های مختلف شود. ما فرصت خوبی برای بهبود هماهنگی امنیتی میان خود و کمک به شرکایمان در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس جهت تقویت توانایی‌های دفاعی آنها و کمک به این کشورها در زمینه‌های امنیت دریایی، امنیت شبکه‌های اینترنتی، امنیت مرزها و دفاع موشکی دارد. ما همچنین می‌توانیم از این فرصت استفاده کرده و تلاش‌هایمان را برای مبارزه با تروریسم با متمرکز شدن بر ممانعت از رفتن تروریست‌های خارجی به کشورهای منطقه و مبارزه با ایدئولوژی نادرست داعش دو چندان کنیم. همچنین می‌توانیم برای حل درگیری‌های عراق، سوریه، یمن و لیبی با هم همکاری کرده و جهت مقابله با تنش‌های طائفه‌ای که در حال حاضر در خاورمیانه حاکم است تلاش کنیم.

وی افزود: این نشست به ما فرصت می‌دهد تا مسئولان ارشد شورای همکاری خلیج فارس را از آخرین تحولات مذاکراتمان با ایران جهت رسیدن به توافق هسته‌ای فراگیر مطلع کنیم. همچنین نشست‌های این هفته فرصتی برای تاکید بر این مساله است که کشورهای ما با همکاری مناسب برای مقابله با اقدامات ایران که موجب برهم زدن ثبات در خاورمیانه می‌شود تلاش می‌کند.

ایران

وی با بیان این مساله که ایران از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، حزب‌الله لبنان و جنبش حماس حمایت به عمل می‌آورد، مدعی شد: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حق دارند نسبت به برخوردها و اقدامات ایران که "موجب برهم زدن ثبات منطقه می‌شود"، احساس نگرانی کنند. ما متعهد به تامین امنیت خلیج فارس هستیم. کاملا واضح است که ایران با برخوردها و اقدامات خطرناک، ثبات منطقه را برهم می‌زند! ایران کشوری است که "ناظر بر تروریسم است" و از آن حمایت به عمل می‌آورد! ایران به نظام بشار اسد در سوریه، حزب الله لبنان و حماس در نوار غزه و حوثی‌ها در یمن کمک می‌کند. برای همین کشورهای منطقه حق دارند نسبت به فعالیت‌های ایران احساس نگرانی کنند.

او ادامه داد: در اینجا باید یادآور شوم که ایران به طور عملی در این فعالیت‌ها بدون زرادخانه هسته‌ای دست دارد و برای همین می‌توانیم تصور کنیم که اگر ایران سلاح و زرادخانه هسته‌ای در اختیار داشته باشد چقدر می‌تواند موجب تحریکات شود و چقدر برای جامعه جهانی مقابله با برخوردها و اقدامات ایران سخت خواهد بود! این یکی از مهمترین دلایلی است که باید به خاطر آن به توافق فراگیر با ایران برسیم طوری که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد و در این صورت یکی از خطرناک‌ترین تهدیدات علیه امنیت منطقه را از بین خواهیم برد.

اوباما افزود: با اینکه ما برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کنیم اما آمریکا همواره نسبت به فعالیت‌ها و اقدامات ایران هوشیارانه عمل خواهد کرد. ما حضور نظامی و قدرتمند خود را در منطقه حفظ کرده و به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس جهت تقویت توانایی‌های دفاعی خود علیه هرگونه تجاوز خارجی همچنان کمک می‌کنیم. ما همچنین به اعمال تحریم‌ها علیه ایران به دلیل حمایتش از تروریسم و فعالیتش در زمینه موشک‌های بالستیک ادامه داده و حتی اگر به توافق هسته‌ای با ایران برسیم این تحریم‌ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی درخصوص آینده ایران گفت: من نمی‌توانم درخصوص رخدادهای داخلی ایران پیش بینی کنم. در داخل ایران رهبران و گروه‌هایی هستند که برای دهه‌ها با آمریکا و شرکای منطقه‌ای ما مخالف بوده‌اند و من جهت تغییر این اوضاع بر هیچ گونه توافق هسته‌ای تکیه نمی‌کنم. اما با این حال اگر توانستیم درخصوص مساله هسته‌ای ایران به توافق فراگیر برسیم و تحریم‌ها علیه ایران کمتر شد این مساله احتمالا منجر به سرمایه‌گذاری‌های اضافی در اقتصاد ایران و فرصت‌های بزرگ‌تر برای مردم ایران می‌شود و همچنین احتمالا رهبران میانه‌روتر در داخل ایران را تقویت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این مساله همچنین به ایرانی‌ها کمک می‌کند تا بفهمند که توافق مثبت با جامعه جهانی بهترین روند است و در حال حاضر ایران دو راه دارد یکی ادامه مقابله و دیگری راه بهتر روابط مثبت با منطقه.

جهان عرب

اوباما درخصوص تعیین سرنوشت در جهان عرب در میان تغییر تعدادی از دولت‌ها در منطقه گفت: آنچه که من چهار سال پیش گفته بودم امروزه تبدیل به واقعیت شده است. از بین رفتن حق تعیین سرنوشت و عدم توانایی شهروندان درخصوص انتخاب آینده کشور خود با روش مسالمت آمیز موجب ایجاد ناکامی و عدم ایجاد فرصت‌های اقتصادی شد که در نهایت به وقوع بهار عربی منجر شده است. در برخی از کشورها مثل تونس پیشرفت واقعی با قبول روحیه رضایت و کثرت‌گرایی از سوی شهروندان اتفاق افتاد. اما برعکس این مساله نظام اسد جنگی را علیه مردم سوریه به راه انداخت و از همان آغاز درگیری امیدها را از بین برد.

وی افزود: آنچه که در طول این سال‌های سخت تغییر نکرده است پایبندی آمریکا به مردم منطقه است و همانطور که در سخنان خود گفته‌ام نباید هیچ گونه تردیدی درخصوص این مساله به وجود بیاید که آمریکا از تغییراتی که منجر به تعیین حق سرنوشت مردم شود خشنود نیست.

اوباما افزود: برای همین ما از حق شهروندان در تعیین سرنوشتشان و زندگی آزادانه و انتخاب دولت‌های فراگیر و کثرت‌گرا و دادن فرصت‌های اقتصادی به مردم حمایت می‌کنیم و همچنین به حمایت از این حقوق در خاورمیانه و در تمامی جهان ادامه می‌دهیم.

اوباما درخصوص طائفه‌گرایی در جهان عرب گفت: من بارها از دولت‌های جهان عرب خواسته‌ام تا با یک روش فراگیر با مردم خود برخورد کنند طوری که تمامی مردم این کشورها چه شیعه، چه سنی، چه مسیحی و چه دیگر اقلیت‌ها احساس کنند که به حقوقشان احترام گذاشته می‌شود و فرصتی در مقابل آنها برای موفقیت وجود دارد. برای همین زمانی که جوانان با این مساله مخالفت می‌کنند که خود را از طریق یک گرایش طائفه‌ای به دیگران بشناسانند این امید را در من برمی‌انگیزاند. اما آنچه که نمی‌توانیم آن را انکار کنیم آن است که طائفه‌گرایی متاسفانه در منطقه وجود دارد؛ سال گذشته در سازمان ملل گفتم که جنگ‌های نیابتی و درگیری‌ها میان سنی و شیعه در خاورمیانه درگیری‌هایی است که هیچ کسی در آن پیروز نمی‌شود. سوریه به دلیل جنگ داخلی از هم پاشیده شده است و داعش توانسته کنترل مناطق زیادی از عراق را در دست گیرد. داعش روش نادرستی را در پیش گرفته و بیشتر قربانیان حملات این گروه تروریستی مسلمانان از جمله زنان و کودکان بی‌گناه هستند، برای همین یکی از مسائلی که این هفته در نشست‌های خود با رهبران شورای همکاری خلیج فارس بر‌ آن متمرکز خواهیم شد همکاری جهت حل درگیری‌های منطقه است.

وی ادامه داد: این که بیشتر جوانان فرصتی را در کشورهایشان برای موفقیت در آینده پیش روی خود نمی‌بینند و این مساله آنها را وا می‌دارد تا زندگی خود را به خطر انداخته و بیشتر آنها در تلاش برای عبور از مدیترانه و رفتن به سمت اروپا جان خود را از دست می‌دهند مساله بسیار ناراحت کننده‌ای است. برای همین پیام من به جوانان منطقه این است که شما استعدادهای زیادی دارید که می‌توانید آن را به جوامع، کشور و جهان ببخشید و آمریکا امیدوار است که شریکی برای شما جهت موفقیتتان باشد. ما جهت حمایت از جوانان اقداماتی را اتخاذ کرده و فرصت‌هایی را برای آنها فراهم می‌آوریم. این دلیل ادامه حمایت آمریکا از دموکراسی و حقوق بشر در جهان است. برای همین ما معتقدیم که همگان مستحق این هستند که فرصتی به آنها برای تحقق رویاهایشان داده شود.

سوریه

اوباما درخصوص نظام بشار اسد مدعی شد: بشار اسد همواره به کشتن مردم خود ادامه می‌دهد، همانطور که گروه‌های تندرویی مثل داعش و النصره دست به اقدامات وحشیانه و انجام عملیات تروریستی علیه مردم این کشور می‌زنند. سیاست آمریکا در اینجا کاملا واضح است. اسد از مدت‌ها پیش مشروعیت خود را از دست داده است و هیچ گونه راهکار نظامی در سوریه وجود ندارد. برای همین باید در سوریه روند انتقال سیاسی صورت بگیرد که حقوق تمامی مردم و اقلیت‌های این کشور در آن حفظ شود. آمریکا برای تحقق این هدف به حمایت از مخالفان میانه رو سوریه ادامه می‌دهد و همواره مهمترین طرفی خواهد بود که کمک‌های بشردوستانه برای مردم سوریه ارسال می‌کند.

عراق

وی درخصوص اوضاع عراق نیز تاکید کرد: یکی از دلایلی که با حمله به عراق در سال 2003 مخالفت کرده‌ام این است که احساس می‌کنم که ما نمی‌توانیم پیامدهای طولانی مدت را پیش بینی کنیم چرا که پس از حمله آمریکا ثبات در عراق از بین رفت و این مساله به ظهور القاعده در عراق که بعدا نیز تبدیل به داعش شد کمک کرد. آمریکا در طول سال‌ها صدها میلیارد دلار را برای کمک به عراقی‌ها خرج کرده و جهت حمایت از عراق برای تاسیس دولت و ارتش جدید هزاران آمریکایی جان خود را از دست دادند اما متاسفانه شکست دولت سابق عراق در ایجاد نظام فراگیر موجب اوضاع کنونی شده تا جایی که برخی عراقی‌ها احساس می‌کنند که از جامعه به حاشیه رانده شده‌اند و حتی نیروهای عراقی نیز در سال گذشته قادر نبودند به دفاع از عراق در مقابل پیشروی داعش بپردازند. این تنها یک مشکل نظامی نیست بلکه یک نظام سیاسی نیز در اینجا وجود دارد.

اوباما تاکید کرد: ما باید از رخدادهای سال‌های گذشته درس بیاموزیم. چنین درس‌هایی به ما نشان می‌دهد که راهکار نظامی را نمی‌توان بر عراق تحمیل کرد. برای همین ما با شرکای خود در ائتلاف ضد داعش جهت حل مشکلات عراق تلاش می‌کنیم. عملیات نظامی ما با شرکای عربمان پیشروی داعش را متوقف کرده است. نیروهای عراقی داعش را در تکریت شکست داده‌اند و این گروه تروریستی یک چهارم مساحتی که کنترل آن را در عراق در دست گرفته بود از دست داده است. ما همچنان به آموزش نیروهای عراقی جهت مقابله با داعش ادامه می‌دهیم و کمک‌های بشردوستانه را برای مردم عراق می‌فرستیم. همانطور که بارها گفته ام حملات علیه داعش مدت زیادی به طول می‌انجامد اما معتقدم که ما موفق خواهیم شد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: اگر نظام فراگیر در عراق وجود داشته باشد و عراقی‌ها از طریق آن بدانند که نقشی در آینده عراق خواهند داشت این کشور در نهایت پیروز خواهد شد. من از تلاش‌های حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در تقویت نیروهای این کشور از طریق ملحق کردن قبایل سنی و تلاش برای ایجاد گارد ملی قدردانی می‌کنم. در واقع العبادی برای تغییر دولت تلاش و همچنین با کشورهای همجوار عراق ارتباط برقرار کرد. نشست‌های این هفته من با شرکایمان در شورای همکاری خلیج فارس نیز فرصتی برای تاکید بر این مساله است که ما از روابط عمیق میان عراق و کشورهای همسایه آن حمایت می‌کنیم.

صلح خاورمیانه

اوباما درخصوص تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل و اجرای راهکار دو کشوری گفت: من هرگز از تحقق صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ناامید نخواهم شد و به تلاش‌های خود برای تحقق این هدف ادامه خواهم داد. همانطور که پیشتر در سفر خود به رام‌الله گفته بودم فلسطینی‌ها حق دارند که پایان اشغال‌گری را ببینند. آنها همچنین حق دارند که در یک کشور مستقل زندگی کنند. من در اظهاراتم به مسئولان اسرائیلی گفتم که تحقق صلح میان اسرائیل و فلسطین ضروری است و باید محقق شود چرا که این مساله به نفع امنیت ملی آمریکا نیز است. برای همین ما در طول سال‌ها جهت تحقق راهکار تشکیل دو کشور و برآوردن نیازهای امنیتی اسرائیل و فلسطین تلاش کرده‌ایم.

وی افزود: با فروپاشی مذاکرات و افزایش تنش‌ها در قدس شرقی و کرانه باختری و درگیری که تابستان گذشته در غزه رخ داد و با سوالات جدی که درخصوص پایبندی به راهکار تشکیل دو کشور مطرح می‌شود ما فهمیده‌ایم که راه بسیار سختی را پیش رو داریم. برای همین آمریکا روش و برخورد خود با درگیری اسرائیل و فلسطین را تغییر داده است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: ما از دولت جدید اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌خواهیم تا از طریق اقدامات مناسب به راهکار تشکیل دو کشور پایبند باشند. همچنین باید با پیامدهای درگیری تابستان گذشته در غزه مقابله کرد. جهت تحقق این مساله باید تمامی طرف‌ها نیازهای انسانی فلسطینی‌ها را برآورده کرده و به بازسازی غزه بپردازند. همچنین باید با چالش‌های ریشه‌ای که آینده غزه را تهدید می‌کند مقابله کرد. در همین راستا باید به تقویت روابط غزه با کرانه باختری و ایجاد روابط تجاری قوی با اسرائیل و اقتصاد جهانی پرداخت.
۳۰۸

 

کد N821676