پنتاگون ارسال ناو و هواپیما به دریای چین جنوبی را بررسی می‌کند

یکی از مقام‌های آمریکایی گفت، پنتاگون در حال بررسی ارسال ناو و هواپیما به نزدیکی جزایر مورد مناقشه دریای چین جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، "اشتون کارتر"، وزیر دفاع آمریکا گزینه‌هایی را درخواست کرده که شامل ارسال ناوهای نظامی آمریکا و هواپیماها در 12 کیلومتری صخره‌هایی است که چین در آنها در حال ساخت‌وساز است و به جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی معروف هستند. چنین اقدامی به صورت مستقیم اقدامات چین را در گسترش تاثیرش در این منطقه مورد مناقشه به چالش می‌کشد.

این مقام آگاه دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، با اعلام اینکه این گزینه‌ها باید مورد تایید کاخ سفید قرار گیرد، گفت: ما این مساله را مورد بررسی قرار می‌دهیم که چگونه آزادی حمل و نقل دریایی را در منطقه‌ای که برای تجارت جهان حساس و ضروری است، اعلام کنیم.

درخواست اشتون کارتر برای انجام این گزینه‌ها شامل اعزام ناو و هواپیما به منطقه نخستین بار روز سه‌شنبه در وال‌استریت ژورنال منتشر شد.

سخنگوی سفارت چین گفت، پکن تمامیت ارضی غیرقابل مناقشه‌ای بر سر جزایر "نانشا" و آب‌های اطراف آن دارد. جزایر نانشا همان جزایر اسپارتلی به زبان چینی هستند. ساخت‌وساز چین در این جزایر کاملا قابل قبول، توجیه‌پذیر و قانونی است. ما امیدواریم که طرف‌های مرتبط شامل آمریکا و سایرین به تعهداتشان پایبند بمانند و از تنش بیشتر اجتناب کنند.

برنامه اعزام ناو و هواپیماهای آمریکا به نزدیکی این جزایر در راستای عملیات حمل‌ونقل آزاد دریای ارتش آمریکا است که سال گذشته میلادی برای به چالش کشیدن ادعای دریایی 19 کشور از جمله چین در منطقه انجام شد.

پنج کشور آسیایی به همراه چین مدعی بخش‌هایی از مجمع الجزایر اسپارتلی هستند و شامل برونئی، مالزی، مجمع الجزایر فیلیپین، تایوان و ویتنام می‌شود. اما چین مدعی 90 درصد مالکیت آب‌های دریای چین جنوبی است.

روز سه‌شنبه نیز، وزیر امور خارجه فیلیپین که در واشنگتن به سر می‌برد، از آمریکا خواست تا اقدام فوری در این باره انجام دهد و در اندیشکده مرکز مطالعات بین‌الملل و استراتژیک گفت: ما در موضعی هستیم که نیاز داریم در مقابل ساخت و ساز چین در منطقه کاری انجام دهیم.

انتهای پیام

کد N821591