آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

اعدام شیخ نمر، آثار سوئی برای قاتلین خواهد داشت

عربستان,مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,یمن

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ضمن واکنش به تهدید اعدام روحانی عربستانی شیخ محمدباقر نمر گفت: دولتمردان عربستان یا غافلند یا خودشان را به غفلت می‌زدند که چنین حکمی را صادر کردند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ضمن واکنش به تهدید اعدام روحانی عربستانی شیخ محمدباقر نمر گفت: دولتمردان عربستان یا غافلند یا خودشان را به غفلت می‌زدند که چنین حکمی را صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) این مرجع تقلید در درس خارج فقه در مسجد اعظم با اشاره به دو مشکل اساسی شیعیان عربستانی، گفت: نخستین مشکل آنان، برگزاری مراسمات مذهبی و برنامه‌های دینی است که تحت فشار بوده و حکومت برای آنان دردسر ایجاد می‌کند.

این مرجع تقلید تأکید کرد: شیعیان، شهروند عربستان بوده و حق دارند مطابق با مذهب خود عمل کرده و مراسمات گوناگون داشته باشند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ادامه داد: در ایران اسلامی، مسیحیان، یهودیان و دیگر مذاهب به راحتی مراسمات خود را برگزار کرده و اعمال خود را انجام می‌دهند.

این استاد درس خارج حوزه محرومیت‌های حقوقی را دومین مشکل اساسی شیعیان عربستانی ذکر کرد و گفت: متأسفانه به شیعیان همانند اهل سنت به یک چشم نگاه نشده و با محرومیت‌های حقوقی مواجهند.

این مرجع تقلید افزود: ترقی در مدارج اجتماعی، تحصیل در دانشگاه‌ها، حضور در سازمان‌ها و ... از جمله محرومیت‌های حقوقی شیعیان عربستانی است.

وی با اشاره به سخنان روحانی عربستانی در دفاع از حقوق شیعیان این کشور، خاطرنشان کرد: گناه این روحانی مجاهد این است که از حقوق شیعیان دفاع کرده و بدون قیام، آدم کشی و بدون سلاح، داغ‌تر از دیگران سخن گفته است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: کجای اسلام و قرآن اجازه می‌دهد برای چنین انسانی، حکم اعدام صادر شود؟ مگر او چه عملی مرتکب شده که سزایش اعدام باشد؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ضمن یادآوری اثرات سوء اجرای این حکم برای حکومت عربستان، بیان کرد: بدانید اگر این حکم اجرا شود، آثار سوء برای این جمعیت قاتل داشته و تمام شیعیان دنیا کینه و بغض شدیدی نسبت به همه شما پیدا خواهند کرد. (تکبیر طلاب و سردادن شعار مرگ بر آل سعود)

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این استاد درس خارج حوزه ادامه داد: این اشخاص ممکن است خیال کنند که با اعدام این شخصیت، دیگران می‌ترسند؛ اما باید بدانند شیعیان جسورتر شده و به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

وی در پایان اظهار کرد: نه تنها شیعیان؛ بلکه تمام مسلمانان معتدل دنیا نیز نسبت به چنین اقدامی اعتراض دارند.

انتهای پیام

کد N821528