کمالوندی: تفسیر آمانو درباره پروتکل الحاقی، تفسیر خودش است

انرژي هسته‌يي,رييس‌ سازمان انرژي اتمي ايران,آمانو,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت : تفسیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از پروتکل الحاقی تفسیر مورد نظر خود اوست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بهروز کمالوندی افزود: آقای آمانو تکلیفی برای ایران مشخص نکرده بلکه تفسیر خود را از پروتکل الحاقی ارائه کرده است که البته ما ملاحظاتی درباره آن داریم .

وی گفت: اولاً جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر پروتکل الحاقی را اجرا یا تصویب نکرده است ثانیاً در هیچ ماده ای از این پروتکل تکلیف و الزام مشخصی به منظور دسترسی به سایت های نظامی برای کشورهای امضاء کننده ،پیش بینی نشده است .

کمالوندی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما اضافه کرد : ثالثاً دسترسی به مکان‌های مد نظر آژانس آنطور که در بند (ج) ماده 5 پروتکل آمده ، مستلزم ارائه شواهد و مدارک و نیز توجه آژانس به ملاحظات مختلف کشورهای عضو از جمله ملاحظات امنیتی است .

معاون حقوقی و امور بین الملل رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : چنانچه کشور عضو به هر دلیلی معذوریتی داشته باشد دادن دسترسی به مکانهای مجاور محل مد نظر و یا استفاده از روش های دیگر که مقبول دو طرف باشد در پروتکل الحاقی پیش بینی شده است .

کمالوندی تاکید کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران نیز در صورت اجرا و تصویب پروتکل الحاقی تکالیف خود را بر اساس ماده 5 این پروتکل در نظر خواهد داشت.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که توافق احتمالی میان ایران و گروه 1+5 این حق را به کارشناسان آژانس می دهد که خواستار دسترسی به سایت‌های نظامی ایران شوند.

این اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی است که مذاکرات ایران و گروه 1+5 ادامه دارد و به گفته سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، نگارش بخش قابل توجهی از پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ ای به اتمام رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران بارها تصریح کرده است هرگز به بازرسان آژانس اجازه نخواهد داد از سایت های نظامی کشورمان بازرسی کنند.

انتهای پیام

کد N821185