ظریف در تماس تلفنی با بان کی مون تأکید کرد:

ضرورت ایفای نقش سازمان ملل در برقراری آتش بس در یمن

سیاسی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در خصوص آخرین تحولات یمن گفتگو و تبادل نظر کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر،  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در خصوص آخرین تحولات یمن گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه در این تماس با اشاره به نسل کشی و جنایت های صورت گرفته علیه مردم مظلوم یمن بر ضرورت ایفای نقش موثر سازمان ملل در جلوگیری از تداوم حملات و برقراری آتش بس تاکید و اظهار داشت: این جنایات نقض فاحش مقررات بین المللی و  اصول حاکم بر حقوق بشردوستانه است و پیامد آن رشد گروه های افراطی و تروریستی و شدت یافتن فاجعه انسانی در این کشور بوده است.

 ظریف ابراز امیدواری کرد تلاش های دبیرکل و جامعه بین المللی به توقف فوری جنایات علیه مردم یمن منجر شود.

وي افزود: تهران از تلاش های نماینده جدید دبیرکل در توقف تجاوزات، ارسال کمک های انساندوستانه و شکل گیری گفتگوی یمنی ـ یمنی حمایت می کند و معتقد است راه حل بحران یمن، صرفا سیاسی و از طریق تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت همه نیروهای سیاسی و عدم مداخلات خارجی برخی کشورها است و راه حل نظامی ندارد و نظامی کردن بحران به سود هیچ طرفی نیست.

دبیرکل سازمان ملل نيز در این گفتگو ضمن قدردانی از تلاش های ایران برای شکل گیری روند سیاسی و توجه به ارسال کمک های انساندوستانه برای مردم یمن گفت: صلح و امنیت در منطقه و یمن از طریق توسل به راهکار سیاسی حاصل می شود و سازمان ملل به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهد. وی ابراز امیدواری کرد تا آتش بس پایدار هرچه سریعتر در یمن برقرار شود.