در نشست سوچی مطرح شد؛

سایه ایران و اس۳۰۰ بر مذاکرات کری-پوتین/ رضایت از مذاکرات هسته ای

سیاسی

وزیر امور خارجه آریکا عصر روز گذشته در سوچی با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه روسیه دیدار و همانطور که انتظار می رفت در مورد مهمترین موضوعات روز جهان از جمله ایران با سران کرملین رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جان کری» در دیدار با «ولادیمیر پوتین» و «سرگئی لاوروف» در سوچی نسبت به واگذاری سامانه موشکی اس – ۳۰۰ به ایران ابراز نگرانی کرد.

کری در این دیدار تایید کرده که واگذاری سامانه موشکی اس – ۳۰۰ به ایران نقض قوانین بین‌ المللی نیست. با این حال خبرگزاری اینترفکس نوشته که وزیر خارجه آمریکا نسبت به این تصمیم ابراز نگرانی کرده و گفته که واگذاری سیستم موشکی یاد شده به ایران می‌تواند اثرات منفی داشته باشد.

واگذاری سامانه موشکی اس – ۳۰۰ به ایران با فرمان روز ۲۴ فروردین ولادیمیر پوتین به جریان افتاده است.

خبرگزاری اینترفکس در ادامه گزارش خود همچنین نوشته که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پس از گفت‌وگوهایی که او و ولادیمیر پوتین با جان کری داشتند، اعلام کرده که مسکو و واشنگتن از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران رضایت دارند.

لاوروف اظهار داشت: «ما تبادل نظراتی داشتیم و رضایت خود را در رابطه با شیوه اجرای توافق‌ نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران اعلام کردیم».

از سوی دیگر، جان کری عنوان کرده که گفت‌ وگوهای صریحی با رئیس جمهوری روسیه درباره ایران، سوریه و اوکراین داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری در توییتر خود نوشت: «در رابطه با موضوعات کلیدی از جمله مذاکرات ایران، سوریه، و اوکراین بحث‌های صریحی با رئیس جمهور پوتین و لاوروف، وزیر خارجه روسیه داشتم. اهمیت دارد که خطوط تماس میان ایالات متحده و روسیه برقرار بماند تا بتوانیم مسائل فوری جهانی را حل کنیم».

این خبرگزاری همچنین بر اساس گزارش وزارت امور خارجه روسیه نوشته که سرگئی لاوروف در گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود تاکید کرده که تلاش‌ها برای فشار بر روسیه از طریق تحریم‌ها راه به جایی نمی‌برد.

وی اظهار داشت: «همکاری تنها بر اساس انصاف و حقوق برابر امکان‌پذیر است، نه آن که یک طرف بخواهد چیزی را دیکته کند و زور به کار ببرد».

روابط واشنگتن و مسکو از زمانی که روسیه شبه‌جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود الحاق کرده رو به وخامت گذاشته است. روسیه متهم به حمایت از شورشیان شرق اوکراین است، امری که باعث شده آمریکا و متحدان اروپایی آن تحریم‌هایی را علیه مسکو وضع کنند.