تأکید سفیر پکن در واشنگتن برای اهمیت همکاری‌های چین و آمریکا

سفیر پکن در واشنگتن اعلام کرد که آمریکا و چین به عنوان دو قدرت برتر اقتصادی باید در منطقه آسیا-اقیانوسیه برای ارتقای ثبات و آبادانی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کویی تیانکای، سفیر چین در آمریکا در جریان یک سخنرانی در تگزاس بر اهمیت توسعه روابط دو کشور و همکاری میان دو طرف برای از میان بردن مناقشات در منطقه آسیا-اقیانوسیه تاکید کرد.

وی افزود: در حال حاضر، آسیا یک‌سوم خروجی اقتصادی جهان و 60 درصد جمعیت دنیا را در اختیار دارد. بنابراین اهمیت ارتباط میان آمریکا و آسیا کاملا مشخص است.

این دیپلمات چینی اظهار کرد:‌ تحولات منطقه آسیا-اقیانوسیه به طور قطع تأثیری مهم در عرصه جهانی به دنبال خواهد داشت. این که کشورهای ما در منطقه به چه ترتیب تعامل داشته باشند، نه تنها در آینده آسیا بلکه در آینده سراسر جهان تمایز ایجاد می‌کند.

کویی اظهار کرد:‌ با این حال، سوء تفاهم‌ها و سوء تاویل‌هایی در مورد افزایش نقش چین در منطقه وجود دارد که در این خصوص به شفافیت بیشتری در مورد برخی مسائل کلیدی نیاز است.

کویی در اظهارات خود به مساله تعادل قدرت و ابعاد تاریخی آن نیز اشاره کرد و همچنین گفت: زمانی که ما می‌گوییم آسیا به آسیایی‌ها متعلق است این نگرانی به وجود می‌آید که این گفته تلاشی برای خارج کردن آمریکا از آسیاست در حالی‌ که این گفته به این معناست که آسیایی‌ها باید خود مسئولیت حل مسائل‌شان را عهده‌دار شوند.

انتهای پیام

کد N821004