رهبر خونتای سابق گینه، کاندیدای ریاست جمهوری شد

رهبر خونتای سابق گینه که در تبعید به سر می‌برد، اعلام کرد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری این کشور که ماه اکتبر آینده برگزار می‌شود خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، موسی دادیس کامارا، رهبر خونتای سابق حاکم بر گینه که اکنون در بورکینافاسو در تبعید به سر می‌برد، خطاب به خبرنگاران در شهر واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو گفت: من با خوشحالی می‌پذیرم که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سرزمین عزیزمان، گینه شوم.

این رهبر کودتای سابق گینه پس از آنکه نشستی با اعضای حزب جدیدی در این کشور موسوم به حزب نیروهای وطن‌پرست حامی دموکراسی و توسعه برگزار کرد، از تصمیم خود برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری پرده برداشت. اعضای این حزب به بورکینافاسو سفر کرده بودند تا از موسی دادیس کامارا بخواهند به عنوان رهبر حزب آن‌ها کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود.

دادیس کامارا خاطرنشان کرد که دستور کار ایجاد وحدت ملی را دنبال می‌کند.

دادیس کامارا رهبر سربازانی بود که در سال 2008 پس از مرگ لانسانا کونته، حاکم پرسابقه گینه، اقدام به تصاحب قدرت در این کشور با کودتا کردند.

وی پیش از آنکه مجبور به رفتن به تبعید شود، حدود یک سال بر این کشور حاکم بود. زمانی که وی قدرت را در دست داشت نیروهای امنیتی گینه دست کم 157 معترض دموکراسی‌خواه را در جریان یک تجمع در استادیوم کوناکری در 28 سپتامبر 2009 قتل عام کردند. دو ماه بعد از این حادثه دادیس کامارا توسط دستیار سابقش از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. پس از این ترور نافرجام او به منظور معالجه به بورکینافاسو رفت و تاکنون در این کشور حضور دارد.

انتهای پیام

کد N820906