ادعای مخالفان کرملین درباره کشته شدن ده‌ها سرباز روس در شرق اوکراین

فعالان مخالف دولت روسیه امروز (سه‌شنبه) در گزارشی مدعی شدند، مسکو بیش از 53 میلیارد روبل (1.04 میلیارد دلار) را صرف پشتیبانی از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین کرده و دست کم 220 سرباز روس در درگیری‌های این منطقه در ماه‌های گذشته کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این گزارش منتشر شده از سوی مخالفان کرملین در واقع نسخه تکمیل شده آخرین پروژه بوریس نمتسوف، مخالف مشهوری است که ماه فوریه در مسکو ترور شد.

وی برای تهیه این گزارش از اطلاعات با منبع باز و مصاحبه با چند خانواده‌ به منظور ترسیم تصویری متناقض با آنچه که مسکو درخصوص عدم حضور سربازانش در درگیری‌های شرق اوکراین مطرح کرده، استفاده کرده است.

نمتسوف ماه فوریه گذشته در مرکز مسکو ترور شد و اعضای حزب وی موسوم به حزب RPR-Parnas و چند تن از روزنامه‌نگاران مخالف کرملین به اتمام این گزارش 65 صفحه‌ای متعلق به وی، کمک کرده‌اند.

یک سخنگوی کرملین از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرده و گفت که از این مسئله مطلع نیست و در عین حال عنوان نکرد آیا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه این گزارش را بررسی کرده است یا خیر.

ایلیا یاشین که دستیار نمتسوف برای تهیه این گزارش بوده، در اظهاراتی پوتین را متهم به دروغ گفتن به روس‌ها درخصوص به راه انداختن جنگ در اوکراین و انکار این مسئله کرد.

یاشین در کنفرانسی خبری درباره این گزارش گفت: جنگ روسیه با اوکراین یک جنگ اعلام نشده است. این جنگ یک جنگ خبیثانه است که منجر به جرم علیه همه ملت‌ روسیه شده است. پوتین در تاریخ به عنوان رییس جمهوری مطرح خواهد شد که روس‌ها را با اوکراینی‌ها دشمن کرد.

کشورهای غربی روسیه را متهم به ارسال سلاح و سربازان خود به منظور کمک به جدایی‌طلبان در شرق اوکراین کرده اند. گفته شده که نمتسوف این گزارش را پس از آن آغاز کرد که خانواده‌های سربازان روس کشته شده در شرق اوکراین خواهان کمک او شده‌اند. در این گزارش تصریح شده که دست کم 150 سرباز ارتش روسیه تابستان گذشته در درگیری‌های اطراف روستای ایلووایسک و دیگر مناطق این حوزه کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، بستگان این سربازان کشته شده، سه میلیون روبل غرامت دریافت کرده‌اند که البته شرط آن عدم گفت‌وگوی علنی آن‌ها درباره کشته شدن این سربازان با رسانه‌ها بوده است.

همچنین جای دیگری در این گزارش گفته شده که در درگیری‌های اطراف شهر دبالتسف نیز در اوایل سال جاری میلادی، دست کم 70 سرباز روس کشته شده‌اند اما به خانواده‌های این سربازان غرامتی پرداخت نشده است.

انتهای پیام

کد N820890