اطاعت: در آمریکا هم لیبرالیسم اعمال نمی‌شود

سیاسی

یک نماینده سابق مجلس گفت: مکتب اسلامی از دو مکتب لیبرالیسم و هابزیسم برای حکومت‌داری مناسبت‌تر است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جواد اطاعت در مراسم گشایش انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: انجمن اسلامی یعنی حضور دانشجویانی که پذیرفته‌اند علاوه بر کار علمی و پژوهشی باید در کارهای اجتماعی نیز حضور داشته باشند.

وی ادامه داد:در مجموع 4 گرایش کلی در اسلام وجود دارند. اسلام سنت‌گرا، اسلام بنیادگرا، اسلام سکولار و اسلام اصلاح طلب. چون خودم را یک اصلاح طلب اسلام‌گرا می‌دانم به مسائل این گرایش چهارم می‌پردازم. یکی از مشکلات اساسی دنیای اسلام دعوای اسلام و دموکراسی است. این مشکل چالش سنت و مدرنیته هم خوانده می‌شود. باید بدانیم اسلام اصلاح‌گرا چه نوع اسلامی است. اصلاح در نظر ما با لیبرالیسم متفاوت است. در پیشرفته‌ترین کشور دنیا که آمریکا است هم لیبرالیسم اعمال نمی‌شود .

وی ادامه داد:‌ در چند سال گذشته از لیبرالیسم به عنوان یک فحش سیاسی در ایران استفاده می کردند زیرا اسلام با لیبرالیسم سازش ندارد اما به حتم اسلام با حاکمیت رای مردم یا همان مردم سالاری مشترکات زیادی دارد. با توجه به آیات متعدد قرآن از جمله لا اکراه فی الدین پی می‌بریم که انسان موجودی محترم و شایسته احترام است. حالا با هر تفکر و اندیشه‌ای که دارد. از طرفی با توجه به آیات متعددی که در رابطه با مشورت و اهمیت شورا داریم می‌دانیم که چقدر خداوند در قرآن و خود پیامبر در صدر اسلام به مشورت کردن و قبول تبعات پس از مشورت اهمیت می‌دادند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت استفاده از قوانین اسلامی در حکومت‌داری تصریح کرد: اصل وفای به عهد، عدم خیانت در امانت، اصل بیعت، اصل امر به معروف و نهی از منکر، اصل نظارت مردم بر حاکمان و رضایت مردم از نظام سیاسی، اصل عدالت حاکم، اصل توجه به قوانین و مالکیت از مهم‌ترین اصول اسلامی است که باید به آن توجه کنیم. متاسفانه امروز به نام اسلام، انسان‌ها را می‌کشند در حالی که نه پیامبر و نه حضرت امیر (ع) آغازگر جنگی نبوده‌اند.

وی در پایان با بیان اینکه در گذشته آزادی بیان داشتیم اما آزادی پس از بیان نداشتیم خاطرنشان کرد: متاسفانه گویا امروز آزادی قبل از بیان هم نداریم نمونه‌اش اتفاقی که برای آقای مطهری قبل از سخنرانی‌اش در شیراز افتاد. این رفتارها با اصل اسلام منافات دارد.

انتهای پیام

کد N820817