آغاز رزمایش دریایی ناتو در حریم آبی لیتوانی

حدود 20 ناو متعلق به 9 کشور عضو ناتو رزمایش خود با نام "دژ بالتیک 2015" را در سواحل لیتوانی آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این رزمایش ناوهایی از بلژیک، استونی، آلمان، لتونی، لیتوانی، هلند، نروژ، لهستان و انگلیس و یک زیردریایی‌ از نیروی دریایی لیتوانی و دو هواپیما از نیروی هوایی این کشور حضور دارند. این رزمایش که در حریم آبی لیتوانی برگزار می‌شود تا 14 مه ادامه خواهد داشت.

در این رزمایش ناوهای جنگی قرار است همکاری‌ در عملیات بین‌المللی از جمله همکاری‌ با نیروهای واکنش سریع این بلوک نظامی را تمرین کنند.

رزمایش "دژ بالتیک" از سال 2008 به صورت سالیانه برگزار می‌شود و میزبان آن نیز هر سال تغییر می‌کند. سال آتی لتونی قرار است میزبانی این رزمایش را برعهده داشته باشد.

همزمان با این مانور نیروهای زمینی ناتو در حال برگزاری دو رزمایش دیگر در کشورهای حوزه دریای بالتیک هستند.

در یکی از این رزمایش‌ها حدود 3000 نیروی لیتوانی با همکاری نیروهایی از آمریکا، انگلیس، آلمان، لتونی، بلژیک، لهستان و هلند حضور دارند.

از زمان الحاق کریمه به روسیه و آغاز درگیری‌های نظامی در شرق اوکراین، نیروهای ناتو مانورهای نظامی خود را در نزدیکی مرزهای روسیه افزایش داده‌اند. در مقابل روسیه با افزایش تعداد پروازهای نظامی خود در حریم هوایی کشورهای عضو ناتو و رزمایش‌های گسترده نظامی، پاسخ فعالیت‌های ناتو را می‌دهد.

انتهای پیام

کد N820800