اشپیگل تحیلیل کرد:

پیام مشترک روسیه و چین به آمریکا در مدیترانه

سیاسی

یک رسانه آلمانی با اشاره به آغاز رزمایش دریایی مشترک روسیه و چین در دریای مدیترانه، این تمرین نظامی را به عنوان پیام مشترک پکن و مسکو به آمریکا توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اشپیگل در تحلیل خود  می نویسد: روس‌ها تاکید می‌کنند این مانور علیه هیچ کشور سومی نیست. اما به عقیده نویسندگان گزارش، آنچه هم اکنون بر روی آب‌های دریای مدیترانه اتفاق می‌افتد را می‌توان نمایش قدرت چین و روسیه در برابر آمریکا دانست.

از دیروز دوشنبه در مجموع ۱۰ کشتی جنگی دو کشور چین و روسیه رزمایش دریایی مشترکی را در دریای مدیترانه آغاز کرده‌اند که قرار است ۱۰ روز طول بکشد. وزارت دفاع چین اعلام کرده که تمرین تیراندازی نیز در جریان این مانور انجام خواهد گرفت. روسیه و چین رقیبی مشترک دارند و می‌خواهند مشارکت استراتژیک خود را تعمیق بخشند. آن‌ها درصددند از نفوذ آمریکا بکاهند.

این وضعیت در حالی است که آمریکا تا کنون قدرت دریایی بی‌رقیب در دریای مدیترانه بوده است. در ناپل حدود ۴۰ کشتی و ۱۷۵ هواپیمای ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا مستقر است.

اگرچه روسیه و چین نمی‌توانند به سرعت تغییری در این مناسبات قدرت ایجاد کنند، اما مانور مشترک آن‌ها حاوی این پیام برای آمریکاست که در آینده رقیبانی در دریای مدیترانه خواهد داشت. قرار است که روسیه و چین در آینده مانور دریایی مشترکی نیز در اقیانوس آرام برگزار کنند.

دریای مدیترانه در مرکز توجه پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به منظور تحقق طرح خود برای تبدیل روسیه به قدرتی جهانی می‌خواهد در دریای مدیترانه قدرت‌نمایی کند. پوتین اعلام کرده که ناوگان نیروی دریایی روسیه باید به طور مداوم در این دریا حضور داشته باشد. این راهی به نسبت ارزان برای گسترش نفوذ در جنوب اروپا و خاورمیانه است.

مدت‌هاست که روسیه با قبرس در حال مذاکره است تا بتواند از بنادر و پایگاه‌های نظامی آن استفاده کند. روسیه همچنین امکانات مصر را می‌سنجد. روسیه در ضمن برای بشار اسد اسلحه می‌فرستد و در برابر آن از جمله از بندر طرطوس، به عنوان تنها پایگاهی که خارج از منطقه نفوذی سنتی خود دارد، استفاده می‌کند.

چین نیز در حال افزایش حضور خود در دریاهای جهان است. ناوگان دوازدهم نیروی دریایی چین در خلیج عدن از کشتی‌های تجاری در برابر حمله دزدان دریایی حفاظت می‌کند. در سال ۲۰۱۱ نیروی دریایی چین ۲۵۰ شهروند چینی را از لیبی نجات داد. همچنین چین با کمک کشتی‌های خود کارمندان سفارت چین در یمن را از این کشور خارج کرد.

چین شریک مناسب کنونی پوتین است

در حال حاضر روسیه چین را شریک مناسب خود می‌داند. شی جینپینگ، رئیس جمهور و دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، مهم‌ترین میهمان خارجی رژه بزرگ ارتش روسیه در مسکو به مناسبت هفتادمین سالروز پایان جنگ جهانی دوم به شمار می‌رفت. رهبران اروپا و آمریکا در این مراسم حضور نیافتند.

روسیه و چین در زمینه تسلیحاتی نیز به هم نزدیک‌تر شده‌اند. چین نخستین کشوری بود که موشک‌های «اس۴۰۰» مدرن‌ترین سیستم دفاع هوایی روسیه ،را خریداری کرد. دیمیتری روگوزین، معاون نخست وزیر روسیه، گفته است که چین و روسیه دیگر نه تنها همسایه بلکه کشورهای متحد هستند.

روگوزین اعلام کرده که روسیه و چین بالگردهای نظامی تولید خواهند کرد و نیز در فکر  دایر کردنپایگاهی مشترک در کره ماه هستند.

دوستی موقت؟

اشپیگل می‌نویسد که روشن نیست این دوستی تا کی ادامه خواهد یافت، چون چین به لحاظ اقتصادی بسیار قوی‌تر از روسیه است و به تازگی جای آمریکا را نیز گرفته است. افزون بر این، چین می‌کوشد همکاری و روابط خوب با آمریکا را حفظ کند.

چین و آمریکا در ماه نوامبر ۲۰۱۴ قراردادی دوجانبه در زمینه حفظ محیط زیست امضا کردند و می‌خواهند در عرصه انرژی اتمی نیز با هم همکاری کنند.اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که چین از روابط تجاری با روسیه بهره می‌برد. این کشور به تازگی قراردادی چندین میلیارد دلاری برای ساخت راه آهن از مسکو به شرق با روسیه بسته است.

همچنین روسیه ۱۰ درصد از بهره‌برداری از میدان نفتی در سیبری را به چین واگذار کرده است. پوتین در این باره گفته که به طور معمول روسیه با احتیاط فراوان خارجیان را در پروژه‌های مربوط به استخراج مواد خام مشارکت می‌دهد، اما برای دوستان چینی ما محدودیتی وجود ندارد.