ابوترابی فرد:

در نظام شایسته‌سالار راه برای بسط عدالت هموار می‌شود

سیاسی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت سپردن مسئولیت‌ها به مدیریت اقوی و اعلم، تأکید کرد: در یک نظام شایسته سالار راه برای بسط عدالت هموار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدحسن ابوترابی فرد که برای شرکت در جشن بعثت در سازمان قضایی نیروهای مسلح حاضر شده بود این سازمان را نهادی مهم و کلیدی معرفی کرد و افزود: انسان در جهان خلقت موقعتی استثنایی دارد و شاید بتوان گفت که امانت ویژه‌ای که خداوند به او سپرده مقام والای خلیفه‌اللهی در عالم انسان باشد.

او ادامه داد: انسان در میان تمام پدیده‌های خلقت لیاقت، قابلیت و استعداد این را دارد که خلیفه‌الله باشد اما انسان به دلیل جهل خود به این مقام ظلم کرده.

ابوترابی فرد تصریح کرد: باید هر مسئولیتی را به دست اهل آن بسپاریم. ریشه مشکلات ما آن است که امانت‌ها را درست نمی‌شناسیم و به دست اهلش نمی‌سپاریم. یکی از مهمترین امانت‌های الهی اداره جامعه بشری و مدیریت کره خاکی است که ریشه و اساس تحولات اجتماعی و فردی است.

اگر انسان‌ها اراده کنند که مدیریت کره خاکی را به دست اهلش بسپارند راه برای تحولی بزرگ هموار می‌شود.

او ادامه داد: لایق‌ترین افراد برای مدیریت کره خاکی پیامبران الهی هستند و اگر انسان‌ها این امر خطیر را به او بسپارند، امانت را به اهلش سپرده‌اند. بعد از پیامبر (ص) نیز این امانت باید به دست اهلش باشد. در زمان غیبت امام معصوم (ع) نیز مدیریت اقوی و اعلم مطرح است که مدیریت ولایت فقیه یعنی مدیریت اقوی و اعلم بر جامعه اسلامی.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم که هر مسئولیتی در دست تواناترین و صالح‌ترین افراد باشد. اما متأسفانه آنگونه که مورد اهتمام است به این امر اهتمام نمی‌ورزیم.

ابوترابی فرد یکی از دلایل کارآمدی نظام‌های مردمسالار دینی را مدیریت افراد اقوی و اصلح عنوان کرد و افزود: در یک نظام شایسته سالار راه برای بسط عدالت و مدیریت شایستگان بر جامعه هموار می‌شود. شکل‌گیری یک نظام سیاسی با رهبری صالح و مدیریت درست یکی از آموزه‌های قطعی دین است. چرا که تا این نظام شکل نگیرد امکان برقراری عدل مهیا نمی‌شود. همچنین قضاوت بدون یک نظام سیاسی مقتدر و مصلح امکان ندارد. لذا باید یک نظام سیاسی مبتنی بر حق با مدیریت اقوی و اعلم و شایسته سالاری شگل بگیرد تا امکان قضاوت بحق و عدل فراهم شود.

او در پایان تأکید کرد: عدالت و علم باید در تمام سطوح مدیریت اوج بگیرد و مهمترین راه رسیدن به آن نیز آراستن خویش به تزکیه و تهذیب است.

انتهای پیام

کد N820539