نقش همسر ریگان در پیروزی آمریکا در جنگ سرد

ایسنا نوشت:

در کتاب جدیدی که درباره زندگی رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق نوشته شده، ادعا شده که همسرش به صورت مخفیانه در پیروزی آمریکا در جنگ سرد کمک کرده بود.

 به نوشته روزنامه دیلی میل، اچ دابلیو، براندز، نویسنده کتاب "ریگان: زندگی" در این کتاب که نخستین بیوگرافی کامل پرزیدنت ریگان از زمان مرگش در سال 2004 است به این مساله اشاره دارد که نانسی ریگان، همسر چهلمین رئیس جمهوری آمریکا به وی کمک کرد تا آمریکا در جنگ سرد در مقابل شوروی پیروز شود. چون کارمندان کاخ سفید را به خدمت گرفت تا ریگان را متقاعد کنند که روش تنش‌زدایی بهترین است.

نویسنده این کتاب در ادامه آورده است، نانسی ریگان رونالد ریگان را متقاعد کرد که تامین مالی برنامه جنگ ستارگان را قطع نکند چون برخلاف مداخله نظامی در نیکاراگوئه بود و به وی گفت که از اقدام مناقشه برانگیز در ادای احترام به یک قبرستان آلمانی امتناع کند.

نویسنده کتاب بیوگرافی کامل ریگان در ادامه نوشته است: رونالد ریگان نام مستعار "مامان" را روی همسرش گذاشته بود به خاطر اینکه در دوران کودکی، ریگان به شدت به مادرش متکی بود و پس از ازدواج هم بر همسرش اتکا داشت. نانسی ریگان با لابی گری با همسرش موفق شد موضع وی را در قبال شوروی نرمتر کند.

ریگان که 1980 تا 1989 رئیس جمهوری آمریکا بود در 1994 به آلزایمر مبتلا شد و در 93 سالگی درگذشت.

52261

کد N820509