یک فعال عربستانی در گفتگو با مهرخبر داد:

تشکیل گروه های متعدد مخالف دولت عربستان در ماه های اخیر

سیاسی

یک فعال عربستانی با اشاره به تحولات این کشور عنوان داشت که بعد از آغاز حمله ارتش عربستان علیه یمن و همچنین تغییرات گسترده سیاسی در ریاض، چندین گروه مخالف آل سعود تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از چهل روز از آغاز حمله وحشیانه ارتش عربستان و همدستانش علیه ملت مظلوم یمن می گذرد. حدود دو هفته هم از تغییرات گسترده سیاسی و برکناری چندین شاهزاده توسط «ملک سلمان بن عبدالعزیز ال سعود» از قدرت می گذرد. این دو اتفاق را می توان مهم ترین حوادث سیاسی بعد از مرگ «ملک عبدالله بن عبدالعزیز ال سعود» پادشاه سابق عربستان دانست.

در همین راستا خبرنگار مهر گفتگوی کوتاهی با یک فعال عربستانی بنام «أبوعبدالله» که به دلایل امنیتی خواست نام کاملش فاش نشود، انجام داد. وی در این گفتگو عنوان داشت: «بعد از مرگ «ملک عبدالله»، عربستان با سرعت بسیار زیادی شاهد تحولات مهم و گسترده ای بوده است. آغاز حمله ارتش عربستان علیه یمن را می توان اولین و بزرگ ترین اتفاق سیاسی بعد از ملک عبدالله دانست.

اما تغییرات گسترده سیاسی در عربستان که به برکناری شاهزاده «مقرن بن عبدالعزیز ال سعود» و روی کار آمد شاهزاده «محمد بن نایف بن عبدالعزیز» و همچنین تعیین شدن «محمد بن سلمان» فرزند پادشاه فعلی بعنوان جانشین ولیعهد، منجر شد را می توان دومین اتفاق مهم سیاسی بعد از مرگ پادشاه سابق دانست.»

«أبوعبدالله» همچنین گفت: «هر دو اتفاق در وهله اول نشان دهنده قدرت حکومت آل سعود است اما با کمی تأمل و دقت نظر در هر دو اتفاق، می توان آنها را نشان دهنده ضعیف شدن پایه های رژیم آل سعود دانست. در واقع ملک سلمان و حاکمیت جدید با آغاز حمله به یمن تلاش کردند قدرت نمایی کنند و جلوی اعتراضات داخلی درون عربستان را بگیرند. هدف دیگر این جنگ، افزایش وحدت داخلی ملت عربستان بود لذا این حمله در بهترین زمان و فرصت برای برکناری ولیعهد و انجام تغییرات سیاسی رخ داد.

هر گاه کشوری در حال جنگ با خارج است، ملتش متحد تر می شوند زیرا احساس خطر از بیرون وجود دارد. در واقع می توان گفت یکی از اصلی ترین اهداف به راه انداختن جنگ در یمن، متحد کردن ملت داخل عربستان و آماده کردن زمینه برای تغییرات سیاسی گسترده بوده است. بدین ترتیب به راحتی قدرت در ال سعود به نسل دوم انتقال یافت. اگر هم شاهزاده مقرن و دیگر شاهزادگان آل سعود به تغییرات اعتراض می کردند، احتمال داشت ملت در مقابل آنها اعتراض کند و بگوید چرا هنگامی که کشور درگیر جنگ با دشمن است، شما تلاش می کنید داخل را بهم بریزید؟»

«أبوعبدالله» در بخش دیگری از این گفتگو گفت: البته افکار عمومی عربستان، آنقدر هم که حاکمان سعودی فکر می کنند، نادان نیست و از اهداف پلید آنها با خبر شده و نیت سوء شان برای حمله به یمن و تغییر و تحولات صورت گرفته را با دقت رصد می کند. از همین رو ما در یکی دو ماه اخیر، شاهد تشکیل شدن گروه های مختلف مخالف آل سعود هستیم.

وی در ادامه گفت: البته این گروه ها بخاطر اینکه در ابتدای مسیر خود قرار دارند، هنوز رسما اعلام موجودیت نکرده اند و فعالیت خود را به طور آشکار آغاز نکرده اند اما بدون شک در آینده ای نزدیک شاهد اعلام موجودیت رسمی تعدادی از این گروه ها خواهیم بود و فعالیت های رسمی خود علیه آل سعود را آغاز خواهند کرد زیرا از عمر آل سعود زیاد باقی نمانده است.