با حضور ابوشریف و رویوران برگزار شد

نشست "67 سال اشغال، مقاومت و افق‌های پیش‌ رو"

رژيم صهيونيستي,فلسطين

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران با انتقاد از این موضوع که امروز مسأله فلسطین حتی به عنوان موضوع درجه دوم نیز مطرح نمی‌شود، تصریح کرد: متأسفانه امروز برخی از کشورهای اسلامی با دست خود سیاست‌های غربی‌ها علیه خودشان را اجرا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشست "67 سال اشغال، مقاومت و افق‌های پیش‌رو" با حضور ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران و حسین رویوران کارشناس ارشد مسائل فلسطین از سوی انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار شد.

در این نشست که به مناسبت فرا رسیدن 25 اردیبهشت‌ماه سالروز اشغال فلسطین برگزار شده بود، ناصر ابوشریف گفت: متأسفانه امروز مسأله فلسطین حتی به عنوان یک موضوع درجه دوم نیز مطرح نمی‌شود. امروز قرار است نشست کمپ دیوید در آن مکان شوم با حضور سران کشورهای حاشیه خلیج فارس و باراک اوباما برگزار شود و در آنجا قرار نیست هیچ صحبتی در ارتباط با مسأله فلسطین صورت بگیرد.

وی ادامه داد: کشوری که خود را بخشی از جهان عرب می‌داند و به یمن حمله کرده در این مدت هرگز نامی از فلسطین به زبان نیاورده است.

ناصر ابو شریف با تأکید بر این‌که حداقل باید مسأله فلسطین را از طریق این مناسبت‌ها بار دیگر مطرح و در مورد آن صحبت کنیم در بخشی‌ دیگر از صحبت‌های خود به تشریح چگونگی اشغال فلسطین از سوی صهیونیست‌ها پرداخت و اظهار کرد: در سال 1948 که فلسطین اشغال شد شمار فلسطینیان یک میلیون و 400 هزار نفر بود. اما بعد از جنگ ایجاد شده علیه فلسطینیان این جمعیت به 780 هزار نفر تقلیل پیدا کرد و بسیاری از فلسطینیان به خارج از سرزمین خود رانده شدند و درواقع یک جنایت بشری آشکار و پاکسازی نژادی بی‌سابقه در دنیا صورت گرفت. در آن زمان بیش از 553 روستای فلسطینی‌نشین خراب شد و صدها دهکده کوچک نابود شدند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، ادامه داد: یهودیان از همان ابتدا اقدام به تغییر اسامی و بافت جغرافیایی فلسطین کردند و نام 700 هزار مکان را به اسم عبری و جدید تغییر دادند.

وی با تأکید بر این‌که یک وجه اشغال فلسطین توسط صهیونیست‌ها، ضربه زدن به امت اسلامی است، تصریح کرد: این موضوع حتی بیش از گذشته همچنان ادامه دارد و ابزارهایی که به کار می‌برند ابزارهای محلی است.

ابوشریف افزود: آمریکا وقتی در اشغال عراق و افغانستان شکست خورد و نتوانست سیطره خود را در منطقه گسترش دهد به شیوه‌های دیگری متوسل شد که شاید بتوان گفت یکی از مهمترین شیوه‌هایی که به کار برد شیوه انگلیسی‌ها بود. تلاش کرد که هر نوع وحدت اسلامی را نابود کند و سیاست انگلیسی تفرقه بیانداز و حکومت کن را در پیش گرفت.

وی با تأکید بر این‌که هدف آنها در حال حاضر ضربه زدن به امت اسلامی و درگیر کردن این امت با یکدیگر از درون است، گفت: متأسفانه امروز برخی از کشورهای اسلامی با دست خودشان دارند سیاست‌های آمریکا در منطقه را اعمال می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که دشمن اصلی جهان اسلام استعمار بوده و هست، گفت: زمانی این استعمار شامل انگلیس و فرانسه و صهیونیست‌ها بود و اکنون در شکل نوین آن آمریکا و صهیونیست‌ها جلودار آن هستند.

ابوشریف تأکید کرد: مسأله فلسطین عاملی است که می‌تواند تمام امت اسلامی را دور خود جمع کند و امت اسلامی با وحدت و اولویت قائل شدن به مسأله فلسطین می‌توانند این موضوع را حل کنند ولی متأسفانه اکنون کشورهای اسلامی در حال اجرا کردن سیاست‌های غرب علیه خودشان هستند.

در ادامه این نشست،‌حسین رویوران کارشناس ارشد مسائل فلسطین با اشاره به این‌که در روز نکبت رژیم صهیونیستی موجودیت غاصبانه خود را اعلام کرد، گفت: این روز، روز اندوه و ناراحتی برای جهان اسلام است و آنچه که ما باید یاد بگیریم این است که چگونه دشمن با اولین کنفرانس که در این ارتباط در سال 1897 برگزار کرد و فلسطین را نشانه گرفت در سال 1948 موجودیت خود را اعلام کرد و جهان اسلام با حجم عظیمی از جمعیت و پتانسیل در برابر آنها شکست خورد.

وی با بیان این‌که امروز، روز عبرت گرفتن از تاریخ است، گفت: آنها در فاصله زمانی 1897 تا 1948 چندین کنفرانس برگزار کردند و در هر کنفرانس یک گام به هدف خود نزدیک شدند.

وی با بیان این‌که اشغالگران برای اعلام موجودیت خود آماده‌سازی‌هایی را نیز انجام دادند و بر اساس برنامه‌ریزی پیش رفتند، گفت: جامعه‌ای که تاریخ و تمدن نداشت آمد از ابزارهای گوناگون برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرد. در سال 1909 قبل از این‌که دولت عثمانی سقوط کند یک دانشگاه عبری ایجاد کرد که دایره لغت این زبان را گسترش دهد و آن را به 200 هزار تا رساند و در ادامه از بسیاری از شعرا، قصه‌ نویسان و ادبا خواست که با این زبان جدید تولید ادبی داشته باشند و جامعه یهود را با فرهنگ جدید آشنا کردند.

این کارشناس ارشد مسائل فلسطین با بیان این‌که ما باید یک جاهایی دشمن شناسی داشته باشیم، ادامه داد: اسرائیل در چارچوب اهداف قدرت‌های استکباری تعریف شد و غرب آن را بخشی از پروژه خود برای پیشبرد اهدافش در نظر گرفت و آنها به نحوی عمل کردند که در قلب باورهای جامعه غربی نفوذ کنند. در حال حاضر بیش از هزاران شبکه رادیویی و ده‌ها شبکه تلویزیونی در حال این تبلیغ هستند که مقدمه ظهور مسیح ظهور اسرائیل است. در واقع آنها باورهای دینی را به کار گرفتند تا به اهداف خود برسند.

رویوران با اشاره به این‌که آنها برای این‌که یهودیان طرحشان را قبول کنند از قدرت و نفوذ روحانیان یهودی استفاده کرده‌اند تا این موضوع تبدیل به یک باور در بین یهودیان شود، ادامه داد: البته علی‌رغم این تلاش‌ها بخشی از یهودیان طرح اسرائیل را قبول ندارند و صهیونیست‌ها را کافر می‌دانند.

وی با اشاره به دو نگاهی که در مورد یهود وجود دارد، گفت: عده‌ای از صهیونیست‌ها، یهود را قوم می‌دانند و عده‌ای از آنها یهود را به عنوان واژه دینی می‌دانند.

این کارشناس مسائل فلسطین با تأکید بر این‌که مهمترین بحث صهیونیست‌ها بازگشت به فلسطین است، افزود: اکنون از بین 14 میلیون یهودی 6 میلیون نفر این طرح را قبول کرده‌اند.

وی با بیان این‌که دوری از واگرایی و مدیریت اختلافات یکی از شاخص‌های اصلی آنهاست، در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: آنها آمدند هولوکاست را درست کردند و اکنون هر جنایتی را با آن توجیه می‌کنند.

این کارشناس ارشد مسائل خاور میانه با تأکید بر این‌که آزادی فلسطین صورت نمی‌گیرد مگر این‌که تمام جهان اسلام با یکدیگر متحد شوند، به تلاش برخی از کشورهای عرب به عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی از کشورهای عربی به صورت زیرمیزی با اسرائیل ارتباط برقرار کرده‌اند و برای عادی سازی روابط با این رژیم تلاش می‌کنند.

وی به حمایت اسرائیل از عربستان در جنگ یمن و همچنین حمایت اسرائیل از تکفیری‌ها در سوریه اشاره کرد و افزود: در هر فتنه‌ای که از جهان اسلام ایجاد می‌شود اسرائیل حضور مستقیمی دارد.

وی با بیان این‌که ایجاد دوگانگی و اختلاف در منطقه در حال حاضر سرلوحه اشغالگران است، ادامه داد: متأسفانه همان‌طور که آقای ابوشریف اشاره کردند، بخشی از جهان اسلام در حال حاضر به نفع دشمنانش در حال فعالیت است.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه با بیان این‌که متأسفانه برخی از کشورها در منطقه در چارچوب هم‌پیمانی با غربی‌ها اقدام به برخی از فعالیت‌ها می‌کنند و برخی از کشورهای همجوار فلسطین با عادی سازی روابطشان با اسرائیل به فلسطین خیانت کرده‌اند، اظهار کرد: سوریه از جمله کشورهای عربی است که با اسرائیل آشتی نکرده و یکی از دلایل این امر که ایران به نوعی از سوریه حمایت می‌کند عدم سازش این کشور با دشمن جهان اسلام است.

وی با بیان این‌که بارها جمهوری اسلامی ایران در نوع سیاست‌گذاری خود نشان داده که برای موضوع فلسطین اولویت قائل است، اظهار کرد: از سویی امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس نام‌گذاری کرد و در گام دوم نیز در هنگام تأسیس نیروی سپاه قدس نام این سپاه را قدس نام گذاری کرد.

رویوران گفت: در روز نکبت همه دولت و امت‌های اسلامی باید بررسی کنند که برای آزادی فلسطین چه کرده‌اند؟ اشتباه آنها کجا بوده و چه کار باید بکنند.

انتهای پیام

کد N820477