بهانه واهی اپوزیسون سوری برای تحریم مذاکرات ژنو

سیاسی

ائتلاف ملی مخالفان سوریه در واکنش به اقدام نماینده سازمان ملل در دعوت از ایران برای حضور در مذاکرات ژنو، اعلام کرد که در این گفتگوها شرکت نمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه،ائتلاف ملی مخالفان سوریه٬ اعلام کرد که در اعتراض به دعوت از ایران٬ در مذاکرات صلح با نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه شرکت نخواهد کرد و به جای ارسال نماینده٬ دو نامه ارسال خواهد کرد که در آنها مواضع مخالفان سوری تشریح شده است.

«هشام مروا» معاون رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه٬ مذاکرات با «استفان دمیستورا» نماینده صلح سازمان ملل را بی‌اهمیت خواند و گفت مخالفان سوری از دعوت از نماینده ایران که از مهم‌ترین هم‌ پیمانان بشار اسد است٬ خشمگین‌ هستند.

استفان دمیستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز سه‌شنبه (۵ مه / ۱۵ اردیبهشت) دور جدید مذاکرات برای برقراری صلح و امنیت در سوریه را در ژنو آغاز کرد.

به گفته هشام مروا٬ اپوزیسیون سوریه  به جای دعوت به مذاکرات برای شرکت در جلسات بی‌ اهمیت مشورتی دعوت شده و دعوت از ایران هم شرایط را بدتر کرده است.

مذاکرات صلح سازمان ملل برای سوریه هفته گذشته با حضور طیف گسترده‌ای از طرف‌های درگیر در نبرد این کشور٬ از جمله نمایندگان دولت سوریه٬ آغاز شده است.

مخالفان سوری معتقدند دعوت استفان دمیستورا٬ نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه٬ از بیش از ۴۰ تن از مخالفان٬ هنرمندان٬ نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد و مراکز تحقیقاتی فعال در سوریه برای شرکت در مذاکرات نشان می‌دهد که او عزمی جدی برای یافتن راه‌حل معطوف به صلح ندارد.

هشام مروا همچنین از اصرار نماینده سازمان ملل به شرکت خالد خوجا٬ رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در این نشست هم انتقاد کرد و گفت مخالفان هم باید این حق را می‌داشتند که همچون دولت سوریه نمایندگان دلخواه خود را بفرستند. مخالفان حالا تصمیم گرفته‌اند به جای ارسال نماینده٬ دو نامه‌ای که یکی خطاب به استفان دمیستورا و یکی هم خطاب به بان کی‌مون٬ دبیرکل سازمان ملل نوشته شده را به ژنو بفرستند.