معاون منابع انسانی قوه قضاییه:

پایه کار مدیریت منابع انسانی، «گزینش» است

سیاسی

معاون منابع انسانی قوه قضاییه تاکید کرد که پایه کار مدیریت منابع انسانی، گزینش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا امینی در دیدار با مدیران گزینش قوه قضاییه گفت: پایه کار مدیریت منابع انسانی، گزینش است؛ چرا که اگر سرمایه انسانی را با شاخص‌های مدنظر درست گزینش کنیم، آسیبی به دستگاه قضایی وارد نخواهد شد.

وی افزود: با جستجو در فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون امر گزینش درمی‌یابیم که ایشان بر سه محور ایمان و تدین، امانتداری و صداقت تاکید داشته‌اند و واقعیت این است که اگر در یک بخشی از دستگاه آسیب ببینیم، ناشی از اختلال در یکی از این سه محور است. رعایت این موارد در همه دستگاه‌ها به‌خصوص برای متولیان امر قضا که با حق مردم در ارتباط هستند اهمیت زیادی دارد.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از انسانی‌ترین دستگاه‌ها در کشور، به دلیل ارتباط با حق و حقوق مردم، قوه قضاییه بوده و به این دلیل گزینش نیرو برای فعالیت در این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: ما نباید در امر گزینش کوتاهی داشته باشیم، از این منظر کار گزینش حتی از کار قضات هم سخت‌تر است؛ زیرا قضات با ادله روبه‌رو هستند و بر اساس آن رای صادر می‌کنند، اما کار گزینش به لحاظ تعیین شاخص برای صلاحیت فرد، پیچیده‌تر است.

وی با تاکید بر سختی و پیچیدگی کار گزینش گفت: مقام معظم رهبری نیز به این مهم تاکید داشته‌اند و بر این باورند که گزینش روی یک لبه صراطی حرکت می‌کند که از یک طرف حق دستگاه است که فرد نامناسبی وارد آن نشود و از سوی دیگر نباید یک فرد در اثر گزینش از حق طبیعی خود که کارکردن در‌آن دستگاه است، محروم شود. بر این اساس در ارتباط با گزینش سه نوع خطا ممکن است به وجود بیاید. یکی اشتباه ثبوت و اثبات در مورد یک فرد است. به این معنا که به لحاظ اثباتی ممکن است یک فرد موقعیت خوبی داشته باشد، اما ثبوتاً فرد مناسبی به حساب نیاید، به این ترتیب برای حل این مساله باید تدبیر و از تکنیک‌های جدید گزینش استفاده شود.

این مقام قضایی درباره خطای دوم نیز توضیح داد: تفاوت و تعارض میان اظهارات فرد و اعتقادات او خطای دوم بوده که ممکن است به دلیل پیچیدگی‌های اجتماع و مردم بروز کند. اشتباه سوم نیز سیرت و صورت است؛ زیرا اکنون شکل ظاهری جوانان ما با شاخص‌های دینداری دو سه دهه‌ گذشته تفاوت‌هایی دارد.

وی با بیان اینکه تشخیص و تمیز ظاهر و باطن افراد کار بسیار مهمی است، در پایان با تشکر و قدردانی از مدیران و کارمندان گزینش تاکید کرد: سرمایه انسانی در قوه قضاییه باید با تکیه بر یک نگاه معتدل و اصیل و همچنین مبتنی بر ارزش‌های دینی به دور از هیجان‌های اجتماعی و سیاسی و براساس اصول قانونی گزینش شود.

انتهای پیام

کد N820363