کتاب «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه» منتشر شد

سیاسی

کتاب «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه: بین حوادث 11 سپتامبر 2001 و تحولات عربی 2011» اثر کیهان برزگر از سوی انتشارات وزارت امور خارجه منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب به بررسی ریشه ها و اهداف  سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا تحولات جهان عرب در ژانویه سال ۲۰۱۱ می پردازد.

حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا و متعاقب آن حضور گسترده نیروهای نظامی آمریکا در منطقه در قالب دو جنگ افغانستان وعراق تهدیدهای مستقیم سیاسی-امنیتی برای ایران به همراه داشت.

در این دوران، مذاکرات هسته ای ایران با محوریت قدرت های غربی نیز جریان داشت که بر جهت گیری سیاست خارجی ایران در منطقه تاثیر گذاشت. با این تحولات، هدف اصلی سیاست خارجی ایران مبتنی بر افزایش امنیت نسبی از طریق مهار تهدید آمریکا و متحدان منطقه ای اش قرار گرفت و این تحول خود بحث جایگاه «منطقه» در سیاست خارجی ایران را در محافل روشنفکری، دانشگاهی و سیاستگذاری کشورمان مطرح کرد. پرسش اصلی این بوده که دامنه و مرزهای حضور ایران در مسائل منطقه خاورمیانه کجاست و این مسئله چه چالش ها و فرصت هایی برای کشورمان  به همراه می آورد؟

نویسنده کتاب به گونه ای سعی دارد تا تضادهای مفهومی و تئوریک در پرسش فوق را به بحث بگذارد و به فهم این مسئله کمک کند. بر این مبنا، رویکرد این کتاب متمرکز بر ضرورت تقویت «منطقه گرایی» در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

از نظر نویسنده، ارزش استراتژیک ایران در نظام بین الملل فعلی تا حد زیادی به ارزش نقش فعال آن در مسائل منطقه ای است. جهان در حال منطقه ای شدن است و امنیت مناطق مختلف در مجموع امنیت جهانی را بوجود می آورند. ایران دارای ویژگی های خاص ژئوپلیتیک و ارزشی-ایدئولوژیک است که آن را به مهم ترین کشور در نقشه سیاسی خاورمیانه تبدیل می کند.

این ویژگی ها ضرورت به کارگیری یک سیاست خارجی فعال و متعادل در مسائل منطقه ای را که خود می تواند ارزش مشارکت با ایران را نزد بازیگران غربی افزایش دهد اجتناب ناپذیر می کند. به ویژه که اساس روابط ایران با کشورهای منطقه، خود به­طور سنتی در قالب بزرگ تر روابط ایران با قدرت های فرامنطقه ای به­خصوص آمریکا گره خورده است.

این کتاب در غرفه انتشارات وزارت امور خارجه در نمایشگاه کتاب به فروش می رسد و مراسم رونمایی از آن عصر فردا با سخنرانی دکتر کیهان برزگر و محمد صدر از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ در سالن سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب برگزار می شود.