در گفت‌وگو با ایسنا

زنگنه: ورود نخست‌وزیر ترکیه به خاک سوریه خلاف قوانین بین‌المللی است

سیاسی

احمد داوود اوغلو،‌ نخست‌وزیر ترکیه روز یکشنبه با جمع زیادی از نظامیان این کشور و ادوات نظامی وارد خاک سوریه شد و از مقبره سلیمان شاه، جد شاهان عثمانی که در شمال حلب قرار دارد، بازدید کرد که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران داخلی ازجمله صباح زنگنه این اقدام خلاف قوانین بین‌المللی است.

صباح زنگنه، کارشناس مسایل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ورود بدون مجوز احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه به خاک سوریه گفت: این اقدام خلاف قوانین بین‌المللی و قوانین حاکمیتی کشورها به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه این اتفاق یک بدعت زشت است، ادامه داد: ورود یک مقام رسمی بدون هماهنگی با دولت آن کشور تخلف آشکار است. این اقدام می‌تواند دستاویزی باشد که هر کشوری با تعریف خود از منافع ملی‌اش هر اقدامی انجام دهد، در این صورت دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی ترکیه در هفتم ژوئن گفت: در آستانه انتخابات پارلمانی ترکیه که کمتر از یک ماه به برگزاری آن باقی مانده است، این گونه نمایش‌های سیاسی محتمل است. طبعا حزب حاکم به دنبال چنین مانورهایی هستند ، ترکیه با اقداماتی که در طول چند سال گذشته انجام داده است، باعث آواره شدن میلیونها انسان سوری، کرد و علوی شده است. این اقدام ها قطعا آثار مثبتی بر همه جامعه ترکیه بر جای نمی‌گذارد و دیگر گروههای اجتماعی و حزبی با این اقدام دولت مخالفند.

این کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: البته تا زمانیکه شرایط در منطقه به حالت روشنی از ثبات و همکاری منطقه‌ای نرسیده باشد، ما شاهد این‌گونه تخلفات خواهیم بود و به طور حتم این اقدامات مورد اعتراض دولت‌های مستقل منطقه قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه روز گذشته درباره ورود نخست‌وزیر ترکیه به خاک سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران بر لزوم احترام به حاکمیت کشورها تاکید دارد و این اقدام را گام خطرناکی برای منطقه دانسته که می‌تواند اوضاع را به سمت پیچیدگی بیش‌تر سوق دهد.

افخم افزود: متاسفانه برخی کشورها نسبت به روند تحولات و شرایط منطقه اشتباهات محاسباتی دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر پرهیز از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز خاطرنشان کرد: رعایت قوانین بین‌المللی و احترام به حاکمیت کشورها اصل شناخته شده‌ای است که لازم است از سوی همه کشورها رعایت شود.

هم چنین سال گذشته میلادی و در پی نزدیک شدن نیروهای داعش به مقبره سلیمان شاه که در نزدیکی شهر کوبانی سوریه واقع بود، دولت ترکیه با اعزام تعداد زیادی از نیروهای خود بقایای پیکر سلیمان شاه را به مکان دیگری در شمال سوریه که تحت کنترل کردهای سوری است، انتقال داد که این اقدام دولت با اعتراض دولت سوریه و برخی احزاب داخلی ترکیه از جمله جمهوری خلق مواجه شد.

بنا بر توافق میان دولت عثمانی و فرانسه، پس از جدا شدن سوریه از قلمرو عثمانی، مناطق اطراف مقبره سلیمان شاه که در خاک سوریه قرار گرفته به عنوان خاک ترکیه شمرده می‌شود و آنکارا از آن زمان تاکنون حفاظت از مقبره را برعهده دارد.

سوریه همواره با این مساله مشکل داشته و مسئولان سوری آن را بخش اشغال شده خاک خود می‌خوانند.

انتهای پیام

کد N820328