مختومه شدن پرونده‌ای با ۵ کشته، ۱۷ زخمی و ۳۷ شاکی

ستاد ديه

پرونده یکی از مددجویان غیرعمد ستاد دیه شعبه استان خراسان رضوی پس از گذشت 5 سال با مشارکت طلبکاران و مساعدت نیکوکاران مختومه شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آبان ماه سال 88 دو دستگاه نیسان که حامل کارگران خدماتی بودند، در روستایی اطراف شهر مشهد تصادف کرده و با کشته و زخمی شدن 22 نفر از این مسافران هر دو راننده راهی حبس می‌شوند.

در این حادثه که تمامی قربانیان و مصدومان آن زن بودند، در همان ابتدا ۵ نفر از آنها که سرپرستی خانواده خود ا نیز بر عهده داشتند در دم کشته شده و پس از طی مراحل قانونی و قطعیت حکم دادگاه، یکی از این رانندگان که مقصر اصلی سانحه شناخته شده، از ابتدای سال 89 روانه زندان مرکزی مشهد می‌شود.

به دلیل بالا بودن میزان بدهی و کثرت شاکیان و اولیاءدم در نهایت این پرونده با یک بدهی سنگین 8 میلیارد ریالی به ستاد دیه شعبه استان ارجاع شد که در ادامه مشکلات متعدد و متنوع مروطه، پیشبرد آن را در این نهاد مردمی نیز با کندی همراه ساخت.

به گفته مدیرعامل ستادیه شعبه این استان پراکندگی شکات در روستاهای مختلف، آمار بالای مصدومین و کثرت وراث که بالغ بر ۳۷ نفر بودند، از جمله موانع فرسایش فرآیند آزادی این مددجو بودند.

از نکات جالب پرونده این است که در اطاله دادرسی و طولانی شدن مراحل قضایی و اداری، در این مدت یکی از شکات فوت کرده و حق وی به وراث جدید منتقل می‌شود که همین امر و مسائل به وجود آمده با شاکیان جدید یکی از عمده مسائلی است که فرجام این پرونده را به تاخیر انداخت.

در شرایطی که الزام به تجدید مدارک و توافقات جدید صورت گرفته در بین شکات در مرحله‌ای شخص زندانی و خانواده وی را از ادامه پیگیری پرونده مأیوس کرده، در نهایت با همت بلند خیرین خداجو و همکاری مددکاران ستاد دیه که مجدانه عزم خود را جهت حل و فصل پرونده مذکور جزم کرده بودند، موانع یکی پس از دیگری از سر راه برداشته شد و مقدمات آزادی این شخص فراهم شد.

اعضای کمیته صلح و سازش ستاد دیه این استان با برگزاری بیش از ۹۰ جلسه مذاکره با شکات و اخذ گذشتی معادل ۳ میلیارد ریال امید را در بین خانواده منتظر شخص محبوس دوباره زنده کرده و طی مکاتبات متعدد خود با مراجع ذیربط در نهایت با مشارکت صندوق خسارات بدنی پرونده مختومه و شخص زندانی از بند حبس رهایی می‌یابد.

انتهای پیام

کد N820210